Premier Mateusz Morawiecki zaprosił wszystkie kluby i koła parlamentarne na spotkanie dotyczące mechanizmu przymusowej relokacji migrantów powiązanego z karami finansowymi dla krajów, które nie zgodzą się na jego wykonani. Udział w spotkaniu potwierdziły Konfederacja i PSL. Lewica wstrzymuje się do czasu posiedzenia klubu, z kolei PO decyję ma podjąć w czwartek.
Pakiet odpowiedzialnej polityki migracyjnej Konfederacji
Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak poinformował, że będzie reprezentował partię podczas czwartkowego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim ws. unijnego mechanizmu przymusowej relokacji nielegalnych migrantów. Przedstawił też 12. punktowy pakiet odpowiedzialnej polityki migracyjnej.
1. Likwidacja socjalu dla imigrantów - likwidacja przywilejów socjalnych, demograficznych, emerytalnych i preferencji w dostępie do usług publicznych dla cudzoziemców.
2. Jak najszybszy powrót uchodźców - likwidacja zachęt do osiedlania się w Polsce i uchylenie automatycznego przedłużenie prawa pobytu po ustaniu sytuacji zagrożenia ich życia.
3. Limit napływu migrantów - przywrócenie kontroli nad tym napływem, ustalenie rocznego limitu pozwoleń na wjazd z konkretnych krajów oraz wstrzymanie napływu muzułmanów.
4. Dekoncentracja migracji - wprowadzenie maksymalnych pułapów procentowych imigrantów na jednostkę samorządu terytorialnego.
5. Procedury gwarantujące bezpieczeństwo - wprowadzenie ściślejszej weryfikacji imigrantów i likwidacja skróconych procedur imigracyjnych.
6. Zasada „zero tolerancji” - natychmiastowe wydalenie z kraju imigrantów nielegalnie zatrudnionych oraz łamiących prawo.
7. Delegalizacja szariatu - zakaz stosowania „barbarzyńskich praktyk szariatu” na terytorium Polski oraz finansowania islamu z zagranicy.
8. Zakończenie umiędzynaradawiania szkół wyższych - wprowadzenie m.in. pierwszeństwa w przyjmowaniu na uczelnie publiczne i do akademików polskich obywateli.
9. Ochrona języka polskiego - wzmocnienie ochrony prawnej języka polskiego w sferze publicznej i uznanie go za jedyny język urzędowy w Polsce.
10. Presja integracyjno-asymilacyjna - wprowadzenie obowiązku opanowania języka polskiego w dwa lata jako warunek przedłużenia prawa pobytu.
11. Obywatelstwo wyróżnieniem - wprowadzenie dziesięcioletniego moratorium na przyznawanie obywatelstwa.
12. Powroty Polaków - wspieranie powrotów z Zachodu i repatriacji Polaków z całego świata.
Decyzja na posiedzeniu klubu Lewicy
Klub Lewicy podejmie decyzję o udziale w spotkaniu zaproponowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas posiedzenia zaplanowanego na środę na godz. 16 - przekazał PAP szef klubu Krzysztof Gawkowski. Gawkowski dodał, że oficjalne zaproszenia jeszcze do klubu Lewicy nie wpłynęło.
PSL ma własne propozycje
Na spotkaniu z premierem w sprawie migracji PSL przedstawi swoje propozycje dotyczące m.in. pomocy KE dla uchodźców z Ukrainy w Polsce – powiedział prezes partii Władysław Kosiniak-Kamysz.
My uczestniczymy we wszystkich spotkaniach organizowanych przez prezydenta czy premiera, na tym spotkaniu będę osobiście z naszymi propozycjami dotyczącymi migracji
— powiedział Kosiniak-Kamysz.
Dodał, że „nie ma w nich zgody na automatyzm relokacji, ale jest wniosek w sprawie uchwały zobowiązującej polski rząd do wystąpienia do Komisji Europejskiej o pieniądze na utrzymanie Ukraińców w Polsce od lutego 2022 roku”.
Wnioskujemy o 1000 euro miesięcznie od osoby dla polskich przedsiębiorców, wspólnot samorządowych, organizacji
— dodał.
Jak powiedział, druga propozycja wiąże się z zapowiedzianym przez PSL zgłoszeniem w Senacie poprawki do przepisów o ruchu drogowym „żeby ci, który realizują przewóz osób, albo mieli polskie prawo jazdy, albo zdali egzamin z języka polskiego”.
Decyzja KO w czwartek
W czwartek zdecydujemy, czy Koalicja Obywatelska weźmie udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim ws. unijnego mechanizmu przymusowej relokacji nielegalnych migrantów - przekazał szef klubu KO Borys Budka.
Premier zaprasza na rozmowę
Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że przymusowy mechanizm relokacji jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, więc jasne stanowisko w tej sprawie powinny wyrazić wszystkie siły polityczne.
Dlatego zapraszam wszystkie kluby i koła parlamentarne na rozmowę
— napisał premier na Twitterze.
Wierzę, że łączy nas Polska, że potrafimy mówić jednym głosem w Europie. Przymusowy mechanizm relokacji jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski. Wczoraj o karach finansowych z niego wynikających mówiła Komisarz Ylva Johansson
— dodał szef rządu.
We wtorek unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson odwiedziła włoską wyspę Lampedusę, gdzie podczas konferencji prasowej - odnosząc się do niedawnego szczytu UE w Brukseli - uznała, że „wielkim sukcesem” było to, że tylko dwa kraje, Polska i Węgry, sprzeciwiły się przedstawionym propozycjom w sprawie relokacji migrantów.
Propozycja przewiduje relokację, ale nie jest ona obowiązkowa. To, co jest obowiązkowe, to solidarność
— oświadczyła, cytowana przez Ansę. Jednocześnie sprecyzowała: Solidarność uczyniono obowiązkową na drodze legislacji. A zatem daje to Komisji nowe narzędzie. Jeśli jakieś państwo nie zaangażuje się w relokację musi płacić, nie tylko krajom, które są pod presją, ale także krajom trzecim.
Nauczyliśmy się, że wszystko to, co opiera się na dobrowolności jest trudne do osiągnięcia, ale to procesy długie i bezpieczne
— oceniła Johansson.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/653416-politycy-opozycji-odpowiadaja-na-zaproszenie-premiera