Prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa europejskiego i międzynarodowego, na antenie Polskiego Radia skomentowała postanowienie WSA, nakazujące wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.
Absolutnie nie w porządku jest to postanowienie. Wolałabym myśleć, że jest to nieprzemyślana działalność sędziego, niż że jest to działalność celowa
— podkreśliła prof. Grabowska.
Złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego spowodowało wydanie postanowienia zabezpieczającego, gdzie sędzia jednoosobowo, na posiedzeniu niejawnym, bez zawiadomienia zainteresowanych, czyli strony, która wydawała koncesję na eksploatację w Turowie, podjął takie, a nie inne postanowienie. Jedną decyzją polski sędzia chce wstrzymać funkcjonowanie polskiego zakładu pracy, dużego zakładu, nie myśli o skutkach ekonomicznych, społecznych
— mówiła prawniczka.
Prof. Grabowska zaznaczyła, że WSA niejako „wpuścił do polskiego systemu” organizacje zagraniczne, bo to właśnie one wnioskowały do WSA o podjęcie sprawy.
Źle się stało, że sędzia to zrobił, chcę wierzyć, że nieroztropnie, a nie złośliwie
— podkreśliła.
Przypomnijmy, że dziś minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o wysłaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenia na postanowienie WSA. Treść wspomnianego zażalenia ujawni portal wPolityce.pl. W zażaleniu Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wspomniano m.in. o wysokich kosztach wstrzymania wydobycia w kopalni Turów - mowa o 64 mln zł za każdy miesiąc przestoju.
tkwl/polskieradio24.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/650072-prof-grabowska-punktuje-decyzje-wsa-ws-turowa