Przebywający w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński spotkał się w Jerozolimie z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tzachim Hanegbim. Rozmawiano o sytuacji bezpieczeństwa w Izraelu oraz o regionalnych i globalnych aspektach rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.
Ważne rozmowy w Kancelarii Premiera Izraela. Wraz z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tzachim Hanegbim omówiliśmy obecną sytuację bezpieczeństwa w Izraelu oraz regionalne i globalne aspekty rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie
— napisał wiceszef MSZ na Twitterze.
Bezpieczeństwo w regionie Bliskiego Wschodu oraz kwestie dotyczące wsparcia walczącej z rosyjską agresją Ukrainy są głównymi tematami trzydniowej wizyty polskiego dyplomaty, która obejmuje Izrael i Autonomię Palestyńską.
Wiceszef MSZ spotka się w czasie swojej podróży m.in. ze swoim izraelskim odpowiednikiem oraz - ze strony palestyńskiej - z wiceminister spraw zagranicznych Amal Jadou.
Upamiętnienie bohaterów
Odwiedzenie Jad Waszem - to obowiązkowy punkt wizyty w Izraelu. Imponujące miejsce pamięci ofiar przerażającej niemieckiej nazistowskiej zbrodni Holokaustu
— napisał wiceszf polskiego MSZ na Twitterze.
Ogród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata upamiętnia odwagę tych, którzy ryzykowali życie, by uratować naszych żydowskich braci i siostry; wśród nich – tysiące polskich bohaterów
— dodał Jabłoński.
Wiceminister spraw zagranicznych RP złożył kwiaty i dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu.
Jad Washem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu - to instytucja powołana w celu dokumentowania historii narodu żydowskiego podczas Zagłady i upamiętniania ofiar tego okresu. Idea jego powstania narodziła się podczas Kongresu Syjonistycznego w Londynie w 1945 r., lecz Instytut powstał 19 sierpnia 1953 r. w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez Kneset (izraelski parlament).
W znajdującym się tam Ogrodzie Sprawiedliwych rośnie kilka tysięcy drzew oliwnych ku pamięci osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Dotychczas tytuł Sprawiedliwego otrzymało ponad 27 tys. osób z 51 krajów, w tym blisko 7 tys. Polaków.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/649505-wiceszef-msz-odwiedzil-instytut-jad-waszem-w-jerozolimie