Według deklaracji wykonawcy w połowie lipca włączymy pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy z Rosją - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Na granicy zainstalowanych zostało prawie tysiąc słupów pod kamery i ponad 50 m kabli sieciowych i transmisyjnych.
Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim, czyli systemu kamer i czujników ruchu, trwa od kwietnia. Bariera o długości ok. 199 km będzie podzielona na 12 odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich w sumie 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 500 km kabli zasilających i transmisyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych, a także 12 kontenerów elektro-technicznych.
Rzeczniczka SG poinformowała PAP, że na granicy stoi już prawie tysiąc słupów pod kamery, czyli połowa potrzebnych. Ułożonych zostało też ponad 50 km kabli sieciowych i transmisyjnych. W przyszłym tygodniu zainstalowany zostanie pierwszy kontener.
Wykonawca - jak podkreśliła por. Michalska - na placach budowy przy granicy zgromadził już wszystkie potrzebne materiały budowlane.
Według deklaracji wykonawcy w połowie lipca pierwszy odcinek ma już zostać uruchomiony
— zaznaczyła rzeczniczka SG.
Jak dodała, podczas prac na granicy jest spokojnie. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku granicę Polski z obwodem królewieckim nielegalnie przekroczyły dwie osoby - obywatele Rosji, zostali zatrzymani.
Oprócz robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, gdzie będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum ma być gotowe do końca lipca.
Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.
SG: 95 osób próbowało wczoraj dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
95 osób próbowało wczoraj dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała dziś na Twitterze w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.
Byli wśród tych osób migranci np. z Somalii i Indii. Według SG 37 spośród tych osób zawróciło na stronę białoruską.
W rejonie działania placówki SG w Płaskiej siedem osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Wołkuszanka. Było to trzech Gwinejczyków, dwóch Kameruńczyków, obywatel Togo i migrant z Mali.
Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy SG zatrzymała Mołdawianina, który przewoził siedmiu Somalijczyków i Syryjczyka. SG podawała wcześniej, że dotąd w 2023 r. zatrzymano ponad 320 osób zaangażowanych w organizację nielegalnego przekraczania granicy.
SG poinformowała także, że na odcinku placówki SG w Białowieży doszło do kolejnego w ostatnich dniach ataku migrantów na pograniczników. SG podała, że „grupa agresywnych migrantów, którym nie udało się przedostać na stronę polską, obrzucała kamieniami patrol SG”. Dodano, że nikt nie doznał obrażeń, uszkodzony został pojazd SG.
Od początku roku Straż Graniczna odnotowała łącznie ponad 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - blisko 3 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.
W ostatnich dniach SG poinformowała, że gotowa jest już cała zbudowana na 206 kilometrach granicy zapora elektroniczna i rozpoczęły się odbiory ostatniego jej odcinka, gdzie prace były opóźnione z powodu zalania terenu. Zapora elektroniczna - system kamer i czujników - uzupełnia zbudowaną wcześniej na 186 km zaporę ze stalowych przęseł. W Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku jest centrum nadzoru, gdzie są monitorowane dane z systemu.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy), a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego 2023 r. w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/649181-sg-podaje-kiedy-zacznie-dzialac-zapora-na-granicy-z-rosja