Demokracja to jest coś, co trzeba pielęgnować, o co trzeba dbać - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, kierując słowa do uczestników XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Obrady XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek inaugurując obrady XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, podkreśliła, że obradujący znajdują się w Sali Plenarnej, która nazywana jest „sercem demokracji”.
Tutaj każdy z parlamentarzystów może swobodnie się wypowiedzieć, to jest miejsce polskiej demokracji. Demokracja to jest coś, co trzeba pielęgnować, o co trzeba dbać
— zaznaczyła.
Odnosząc się do tematu tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży - „zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim” oceniła, że było to trudne zadanie, które wymagało wrażliwości oraz dotknięcia problemu sprzed kilkudziesięciu lat.
Bez pokoju nie będzie przyszłości
Marszałek wskazała, że problem ten jest zarówno trudny, jak i niezwykle aktualny.
Za naszą wschodnią granicą Rosja napadła na Ukrainę. Widzimy te nieszczęścia, one dziej są tuż obok nas
— powiedziała.
Wiem, że dla młodych ludzi być może tematy aktualne byłyby ciekawsze, ale pamiętajmy o jednym - jeśli nie będzie pokoju, to nie będzie też przyszłości, w której będziecie mogli realizować swoje marzenia
— powiedziała.
Witek zwróciła również uwagę na sposób debaty mówiąc, że wymieniając poglądy, sprzeczając się, szukając różnych argumentów, trzeba pamiętać, że każdy ma prawo do własnych poglądów.
Nie musimy się z nimi zgadzać, ale musimy je szanować
— dodała.
Każdy ma prawo do swoich poglądów
Zwracając się do posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży poprosiła, by podczas dyskusji i wymieniania poglądów pamiętali, że każdy ma prawo do swoich poglądów i zawsze trzeba szanować innego człowieka.
Można krytykować jego zachowanie, ale nie jego samego
— wskazała.
Różnimy się między sobą i tak powinno być. Na tym polega demokracja i na tym polega postęp, że ciągle się o coś spieramy
— powiedziała marszałek Sejmu.
CZYTAJ TEŻ:
Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?
Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Obrady SDiM poprzedza posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Jest on poddawany dyskusji i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym SDiM w sali posiedzeń Sejmu, które kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka prezydium Sejmu.
Uchwała SDiM jest apelem młodzieży do dorosłych (polityków, władz lokalnych, szkół, organizacji) o podjęcie działań związanych z tematem sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że zarówno posiedzenie SDiM, jak i sama uchwała nie mają charakteru normatywnego ani politycznego.
Uczestnikami projektu są dwuosobowe zespoły uczniowskie. W ich skład wchodzą uczniowie jednej szkoły lub zespołu szkół, którzy w dniu rozpoczęcia rekrutacji, tj. 28 lutego 2023 r. mają ukończone 13 lat i jednocześnie w dniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży (1 czerwca 2023 r.) nie będą mieli ukończonych 18 lat. Nie jest wymagana opieka nauczyciela nad zespołem, ale niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. W sesji SDiM można wziąć udział tylko raz.
Kandydaci na posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży wyłonieni zostali w drodze konkursu na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/648914-sejm-dzieci-i-mlodziezy-witek-trzeba-dbac-o-demokracje