Nie będzie zgody Polski na przymusowe relokacje migrantów. Od początku podkreślamy, że w tym zakresie kraje członkowskie powinny zachować swoją autonomię - mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Źródło unijne przekazało PAP, że na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE prezydencja szwedzka podtrzymała w środę propozycję KE dotyczącą reformy systemu azylowo-migracyjnego w UE. Zakłada ona m.in. relokację do 120 tys. migrantów rocznie lub ekwiwalent w wysokości 22 000 euro na osobę, w przypadku gdy państwo nie będzie chciało relokacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przymusowa relokacja migrantów. Szwedzka prezydencja podtrzymuje propozycję KE. 22 tys. euro na osobę, negocjacje będą kontynuowane
Rzecznik rządu Piotr Müller komentując te informacje powiedział PAP, że polski rząd nie poprze takich rozwiązań.
Od początku podkreślamy, że w tym zakresie kraje członkowskie powinny zachować swoją autonomię
— wskazał.
Nie będzie zgody Polski na przymusowe relokacje
— oświadczył Müller.
Spotkania ambasadorów UE odbywają się w Brukseli za zamkniętymi drzwiami. Tematem środowego była m.in. reforma systemu azylowo-migracyjnego w UE. Punktem wyjścia jest propozycja, którą KE przedstawiła ambasadorom w ubiegłym tygodniu. W Radzie pracami nad propozycją kieruje szwedzka prezydencja w UE.
Prezydencja szwedzka podtrzymała w środę propozycję KE, dotyczącą reformy systemu azylowo-migracyjnego w UE. Zakłada ona m.in. relokację do 120 tys. migrantów rocznie lub ekwiwalent w wysokości 22 000 euro na migranta, w przypadku gdy państwa nie będą chciały relokacji
— przekazało PAP źródło unijne.
Oznacza to, że negocjacje w tej sprawie będą kontynuowane. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Szwedzi chcą zakończyć rozmowy przed czerwcem. Wtedy prezydencję przejmą z ich rąk Hiszpanie.
W sprawie propozycji - jak dowiedziała się PAP - wahają się Niemcy, którzy nie przedstawili jednoznacznego stanowiska. Przyjęcie regulacji wymagałoby większości kwalifikowanej, jednak nie wiadomo, czy uda się ją uzyskać krajom, które są zwolennikami propozycji.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał ponownie na spotkaniu, że Polska jest przeciwna propozycji. Jak dowiedziała się PAP, polski dyplomata poinformował, że jej konstrukcja de facto nie zapewnia alternatywnych środków solidarnościowych, a w konsekwencji prowadzi do zobowiązania państw członkowskich do zapłaty 22 000 euro za brak relokacji jednego migranta, co jest de facto karą. Przypomniał też, że Polska przyjęła największą liczbę ukraińskich uchodźców wojennych.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/648869-relokacja-migrantow-rzecznik-rzadu-o-unijnej-propozycji