Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego - poinformowała Kancelaria Premiera. Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu i usług na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.
Podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która została przedłożona przez ministra obrony narodowej.
Rząd chce umożliwić Agencji Mienia Wojskowego (AMW) efektywniejszą realizację zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa
— napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.
Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu wojskowego i usług z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ponadto na uatrakcyjnienie zasad pełnienia zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji ułatwią zwiększenie liczebności polskiej armii
— podkreślono.
Najważniejsze rozwiązania, o których czytamy, zakładają, że Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła kupować sprzęt wojskowy i usługi z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.
Nowe przepisy wyraźnie oddzielają możliwość prowadzenia przez AMW działalności gospodarczej, wynikającej z potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, od zadań dotyczących gospodarowania i obrotu mieniem, realizowanych przez Agencję
— wskazano.
Jak wymieniono, wyeliminuje to wątpliwości związane z charakterem czynności, które podejmuje Agencja w ramach gospodarki nieruchomościami.
Dotyczy to także statusu samej Agencji w obrocie prawnym, jako podatnika podatku od nieruchomości
— wskazano.
AMW, jak czytamy w komunikacie, będzie mogła prowadzić inwestycje na terenach wojskowych przy pomocy spółek i towarzystw budownictwa społecznego, utworzonych przez Agencję, będzie mogła partycypować w kosztach budowanych w ten sposób lokali mieszkalnych, a rozwiązanie pozwoli AMW także pozyskiwać mieszkania w celu zakwaterowania żołnierzy zawodowych.
Ponadto rozszerzony zostanie katalog osób, które będą uprawione do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych i wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą uatrakcyjnić zasady pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Jak czytamy, ograniczony zostanie wzrost w opłatach za lokale mieszkalne zajmowane m.in. przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych czy wdowy po żołnierzach, przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie możliwość uwzględnienia dodatkowo szczególnego znaczenia garnizonu dla obronności kraju, a żołnierzom, którzy są uprawnieni do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej, nie będą naliczane opłaty za tzw. nadmetraż (do czasu wskazania miejsca zgodnego z przysługującymi uprawnieniami).
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Elektrownia jądrowa z finansowaniem
Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rząd podejmuje działania, aby zapewnić odpowiednie finansowanie budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Chodzi o elektrownię na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, „w oparciu o sprawdzoną i bezpieczną technologię reaktorów AP1000 z USA”.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa — wskazano komunikacie.
Projekt uchwały przedłożył Radzie Ministrów pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Rząd podejmuje działania, aby zapewnić warunki do budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Chodzi w szczególności o opracowanie projektów przepisów, w oparciu o które możliwe będzie udzielenie gwarancji lub poręczeń w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa, dla zapewnienia finansowania dłużnego, które jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji inwestycji
— poinformowano.
Ponadto chodzi także o podwyższenie kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Rada Ministrów zobowiąże właściwe organy i podmioty do podjęcia działań, które będą służyły zapewnieniu finansowania realizacji inwestycji oraz podwyższeniu kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe
— podano.
Jak wskazano, program budowy elektrowni jądrowych „jest jednym z kluczowych wyzwań w polskim sektorze energetycznym”.
Trwałe uniezależnienie się od dostaw energii i nośników energii z Rosji oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu m.in. o krajowe moce wytwórcze, stwarzają potrzebę jak najszybszej realizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
— podkreślono.
Proces inwestycyjny
Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy amerykańska firma Westinghouse a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Zgodnie z rządowymi planami pierwszy blok elektrowni ma ruszyć w 2033 r.
W maju br. szefowie spółki PEJ oraz firm Westinghouse i Bechtel podpisali umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka PEJ ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich eksploatację.
13 kwietnia br. spółka PEJ złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Decyzja zasadnicza potwierdzi, że inwestycja jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać inwestora - spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych jak m.in. decyzja lokalizacyjna a następnie pozwolenie na budowę.
Westinghouse to dostawca technologii reaktorów jądrowych, usług serwisowych i producent paliwa jądrowego, specjalizujący się w reaktorach wodnych ciśnieniowych PWR. Bechtel to firma inżynieryjna z siedzibą w Reston w stanie Wirginia, zajmująca się m.in. budową i zarządzaniem projektami.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/648672-rzad-przyjal-uchwale-w-sprawie-budowy-elektrowni-jadrowej