„Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka” - powiedział w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.
Politycy spotkali się w funkcjonującym na byłym przejściu granicznym w Świecku (Lubuskie) Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych Policyjnych i Celnych. Niemiecka minister podziękowała stronie polskiej za bliską i pełną zaufania współpracę w kwestiach migracyjnych.
Nancy Faeser po spotkaniu wyraziła przekonanie, że wspólnie uda się zapobiec presji migracyjnej, w tym z Białorusi, która w dużej mierze jest sterowana i wycelowana przez konkretne siły.
Jestem przekonana, że w sytuacji, kiedy teraz wspólnie zintensyfikujemy działania, wspólnie prowadzić będziemy dodatkowe kontrole w pociągach, dodatkowe działania kompensacyjne, że dzięki temu wspólnie uda nam się zapobiec presji migracyjnej
— podkreśliła Faeser.
Wiceminister Grodecki podkreślił, że wspólny posterunek polskich i niemieckich służb w Świecku, pokazuje, jak ważna jest współpraca polskich i niemieckich służb w zakresie bezpieczeństwa granic wewnętrznych.
Zakres tej współpracy oraz jej dalsze wzmacnianie było tematem naszego spotkania. Chcemy jeszcze bardziej efektywnie działać, jeśli chodzi o radzenie sobie z obecną wszędzie w tej chwili w Europie, w każdym kraju Unii Europejskiej, presją migracyjną, która jest głównie z kierunku południowego
— podkreślił wiceszef MSWiA.
Obrona Schengen
Z bezpieczeństwem granic wewnętrznych, jak zaznaczył Grodecki, ściśle wiąże się efektywne bronienie granic zewnętrznych UE.
Nasze działania na granicy zewnętrznej, szczególnie na tym kierunku z Białorusią, to ochrona granicy polskiej, ale też i granicy wspólnej, europejskiej
— przypomniał.
Wiceminister zauważył, że te działania przekładają się na relacje między krajami, ale także na funkcjonowanie całej strefy Schengen.
To jest cel, który chce zdestabilizować zarówno Putin, jak i Łukaszenka. My się dzisiaj tu spotykamy właśnie w celu ochrony tego dorobku. Ochrony tego jednego z wielu filarów, na których jest oparta Wspólnota Europejska, czyli strefy Schengen
— oświadczył.
Grodecki podkreślił, że bez systemowych rozwiązań dotyczących ochrony granic zewnętrznych, bezpieczeństwa granic wewnętrznych, współpracy między krajami, a także bez skutecznych readmisji i zaprzestania wykorzystywania systemu ochrony międzynarodowej do legalizacji pobytu, nie będzie już takiej strefy Schengen, jaką znamy i jaką sobie cenimy.
Doświadczamy wzmożonej presji migracyjnej, również z kierunku białoruskiego. Wiemy, że jest to migracja w dużej mierze sterowana i wycelowana przez konkretne siły. Jestem przekonana, że poprzez wspólne działania, przez działania intensywne, kompensacyjne, będziemy w stanie te zjawisko opanować
— mówiła niemiecka minister.
Faeser oceniła też, że współpraca polsko-niemiecka od dnia zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę zyskała nowy, bardzo dobry wymiar.
W szczególności jestem wdzięczna Rzeczypospolitej Polskiej za przyjęcie tak wielu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy i za wysiłek włożony w zaopiekowanie się tymi uchodźcami
— powiedziała.
Wiceminister Grodecki także podziękował stronie niemieckiej za współpracę w kwestiach pomocy uchodźcom wojennym i bezpieczeństwa granic. Zaznaczył, że wtorkowe spotkanie w Świecku służyło między innymi wypracowaniu jeszcze lepszych rozwiązań mających na celu ochronę Strefy Schengen i dorobku, jakim jest ona dla Europejczyków.
„Nie” dla kontroli na Odrze
Nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy - głosi oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec. Na tej granicy wzmocnione zostaną patrole polskich i niemieckich służb, będą też dodatkowe wspólne kontrole w pociągach.
Oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec zostało wydane po spotkaniu wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego i szefowej MSW Nancy Faeser w funkcjonującym na byłym przejściu granicznym w Świecku (Lubuskie) Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych Policyjnych i Celnych.
Podczas spotkania - jak podkreślono w oświadczeniu - ministrowie „omówili aktualny stan zagrożeń oraz perspektywy pogłębionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa wobec zwiększonej skali nieregularnej migracji do UE, w celu wypracowania wspólnych rozwiązań dotyczących zwalczania presji migracyjnej zarówno na granicy zewnętrznej, jak i wewnętrznej UE, co ma przełożenie na dalsze właściwe funkcjonowanie strefy Schengen”.
Ministrowie zwrócili uwagę na bardzo dobrą współpracę transgraniczną Policji Federalnej z polską Strażą Graniczną. W oświadczeniu poinformowano, że służby te porozumiały się w sprawie dalszego zacieśnienia współpracy w celu ograniczania wtórnej nieregularnej migracji. Chodzi o wzmocnienie wspólnych patroli i wspólnych kontroli w pociągach, zwiększenie wymiany informacji odnośnie do procedur śledczych, a także wzmocnienie kadrowe we wspólnych biurach. Dodatkowo Policja Federalna wzmocniła swoje patrole graniczne.
Biorąc pod uwagę silne i skuteczne środki oraz wysoki poziom współpracy i zaufania między naszymi służbami granicznymi, nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy
— oświadczyli ministrowie.
W oświadczeniu podkreślono też, że „istotnym elementem jest silna ochrona granic zewnętrznych, szczególnie wobec instrumentalizacji migracji, której Polska przeciwstawia się z zaangażowaniem i energią, ponosząc przy tym nakłady zarówno ludzkie, jak i finansowe, działając w celu ochrony bezpieczeństwa UE”.
Jesteśmy przekonani, że kwestię nieregularnej migracji do i przez Europę można rozwiązać jedynie wspólnie na poziomie europejskim
— stwierdzili ministrowie.
W ostatnim czasie o wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicach z Polską, a także z Czechami, do minister Faeser apelowali ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii ze względu na wzrost liczby nielegalnych wjazdów do Niemiec przez wschodnią granicę. Takie rozwiązanie odrzuca federalne MSW. Zdaniem niemieckiej minister taki środek ma zawsze „charakter ultima ratio (ostateczności)”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/648663-wiceszef-mswia-musimy-chronic-dorobek-strefy-schengen