Grupy trzymające władzę w Unii Europejskiej, a więc przede wszystkim unijna biurokracja oraz najsilniejsze państwa (Niemcy i Francja) zwiększają naciski w kierunku likwidacji ostatnich form prawnych, pozwalających słabszym państwom bronić się przed prawną i instytucjonalną przemocą. Chodzi przede wszystkim o prawo weta w sferach podatkowej i polityki zagranicznej, które ma być zniesione zgodnie z tzw. planem Scholza. Polska zapowiada sprzeciw.
Tymczasem jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na dużej, ponad dwutysięcznej grupie respondentów, Polacy mają coraz większą świadomość narastających zagrożeń. Sprzeciw wobec planów unijnego centrum wyraźnie rośnie.
W odpowiedzi na pytanie:
Czy Polska powinna zgodzić się na zmianę traktatów Unii Europejskiej umożliwiające wprowadzenie nowych podatków w państwach członkowskich, regulacji bezpieczeństwa wewnętrznego i ograniczaniu kompetencji krajów członkowskich UE?
— aż 41 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie nie” lub „raczej nie”.
Na proponowane zmiany zgadza się zaledwie 21 proc. badanych.
38 proc. nie ma zdania w tej sprawie, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę skomplikowaną materię sprawy.
Z kolei w odpowiedzi na pytanie:
Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna zrezygnować z posiadanego przez siebie prawa weta w Unii Europejskiej?
— aż 58 proc. odpowiedziało negatywnie.
Za likwidacją prawa weta opowiedziało się zaledwie 11 proc. badanych.
31 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Co ciekawe, za obroną przynależnego Polsce prawa weta opowiada się nie tylko 74 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale także 57 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.
Niemal połowa Polaków - 48 proc. - sprzeciwia się także wdrożeniu pakietu Fitfor55, który - jak zaznaczono w pytaniu - może kosztować polskich podatników do 189 miliardów Euro do 2030 roku:
Presja na budowę scentralizowanego państwa, w którym kraje takie jak Polska zostaną sprowadzone do roli prowincji zarządzanych z Berlina i Brukseli, będzie narastała. Polski rząd nie wygra tej wojny, jeśli nie będzie miał zdecydowanego, mocnego poparcia polskiej opinii publicznej. Prezentowane badania dają nadzieję, że zmierzamy w tym właśnie kierunku.
CZYTAJ: NASZ SONDAŻ. Topnieje poparcie dla Polski 2050 i PSL. Prawo i Sprawiedliwość stabilnie i z wysoką przewagą nad Koalicją Obywatelskąhttps://wpolityce.pl/polityka/648072-nasz-sondaz-topnieje-poparcie-dla-polski-2050-i-psl)
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od od 19 do 22 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=2099 osób.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/648306-nasz-sondaz-polacy-jednoznacznie-w-obronie-prawa-weta-w-ue