Jest już jasne, że współczesna Unia Europejska to inna organizacja niż ta, do której wstępowaliśmy. Prawa mniejszych państw są deptane, traktaty obowiązują jedynie wówczas, gdy jest to w interesie Niemiec lub Francji. Berlin chce też przeforsować zmianę, która jeszcze bardziej osłabi pozycję takich państw jak Polska W zamian za rozszerzenie Unii o Ukrainę proponuje zniesienia prawa weta w obszarze polityki zagranicznej oraz podatkowej.
Czy Polska powinno stanowczo sprzeciwić się takim koncepcjom, znanym jako „plan Scholza”?
Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, uważa tak 45 proc. Polaków.
Forsowane przez Scholza zmiany popiera zaledwie 19 proc. respondentów.
36 proc. nie ma zdania w tej sprawie.**
Rezygnacji z prawa weta sprzeciwia się 80 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy oraz 46 proc. wyborców Polski 2050. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej przewagę mają zwolennicy rezygnacji z prawa weta.
Z pewnością zatrzymanie „planu Scholza” jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed państwem polskim. Choćby z tego powodu, że niemiecka polityka zagraniczna - co udowodniła rosyjska agresja przeciwko Ukrainie, poprzedzona współpracą na osi Berlin - Moskwa - może stanowić dla naszego kraju poważne zagrożenie w sferze bezpieczeństwa.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od od 12 do 15 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1039 osób.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/647746-nasz-sondaz-czy-polska-powinna-zatrzymac-plan-scholza