Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podsumował na konferencji prasowej szczyt Rady Europy w Rejkiawiku. Jak wskazał, spotkanie w dużej mierze dotyczyło wojny na Ukrainie i wyzwań, jakie stoją przed Europą. „W deklaracji końcowej, która została podpisana przez niemal wszystkie kraje wynika, że powstaje rejestr szkód, który będzie wiązał się z systemowym opisywaniem strat, jakie ponosi państwo ukraińskie i jego obywatele” – mówił Mularczyk dodając, że wszystko będzie opisywane i katalogowane w sposób systemowy.”
Ważne zapisy deklaracji końcowej szczytu RE
Wiceszef MSZ przekazał, że siedziba Rejestru Szkód Ukraińskich będzie mieścić się w Hadze, natomiast oddział zostanie ulokowany w Kijowie. Jak wyjaśnił, powstanie tego rejestru pozwoli na opisywanie wszelkich strat materialnych i ludzkich poniesionych przez Ukrainę w wyniku rosyjskiej agresji. Wiceszef MSZ dodał, że strona polska bardzo aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu deklaracji końcowej szczytu.
Promowaliśmy to, by w deklaracji końcowej znalazły się sformułowania, na których zależało stronie polskiej. Na skutek naszej aktywności, w rozdziale dotyczącym odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne na Ukrainie znalazły się sformułowania: „uniwersalna zasada, iż ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, nie podlegają przedawnieniu i obowiązują wszystkie państwa. Dokument końcowy RE stwierdza, że tylko poprzez poszanowanie prawa do prawdy, sprawiedliwości, reparacji i gwarancji niepowtarzalności możliwe będzie przezwyciężanie przeszłość”
— poinformował wiceminister.
Oznacza to, że w deklaracji końcowej, w sposób niebudzący wątpliwości, wszystkie kraje, które podpisały się pod deklaracją, w tym kanclerz Niemiec, jednoznacznie potwierdzają, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu. Co więcej, przezwyciężanie trudnej przeszłości wynikającej z konfliktów, musi się wiązać z prawem do zapłaty reparacji wojennych. To niezwykle ważny element działalności naszej dyplomacji
— wskazał Arkadiusz Mularczyk dodając, że ten dokument będzie pewnym kierunkiem działania ustawodawstwa dla państw, które podpisały się pod deklaracją.
Wiceszef MSZ dodał, że planowane są szerokie działania informacyjne, także na terenie Niemiec, gdzie 22 maja odbędzie się spotkanie z posłami Bundestagu. Politycy otrzymają informację o raporcie dot. strat wojennych oraz o tym, że kanclerz Niemiec potwierdził, że zbrodnie wojenne się nie przedawniają, a kraje poszkodowane w wojnie mają pełne prawo do reparacji.
Myślę, że ten szczyt, deklaracja końcowa, tworzą pewien kierunek działań dla państw poszkodowanych w wyniku wojny, agresji i stwarza możliwości dla Polski i państw, które były ofiarami II wojny światowej, niemieckiej okupacji
— powiedział podczas konferencji prasowej wiceszef MSZ.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/647198-mularczyk-ujawnia-zapisy-deklaracji-szczytu-re-w-rejkiawiku