Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymali we wtorek nagrody III Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Zdaniem marszałek Witek, parlamenty reprezentujące głos obywateli zasługują na wyraźne miejsce w projekcie Trójmorza.
We wtorek w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala III Samorządowego Kongresu Trójmorza, podczas której marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył nagrody „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”, które przyznała rada programowa kongresu.
Nowa rzeczywistość
Nagrodę honorową otrzymała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w nagraniu odtworzonym podczas gali podziękowała za wyróżnienie.
Od początku mojej kadencji na stanowisku marszałka Sejmu podejmuję wszechstronne działania na rzecz budowania wymiaru parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza. Jestem zdania, że parlamenty reprezentujące głos obywateli zasługują na wyraźne miejsce w tym projekcie i powinny być widoczne i wysłuchane
— powiedziała dodając, że wymiar parlamentarny udało się uczynić pełnoprawnym elementem współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza.
Żyjemy w szczególnych czasach, w nowej rzeczywistości. Po pandemii, po ataku Rosji na Ukrainę zweryfikowanych zostało wiele dotychczasowych koncepcji politycznych i gospodarczych. Wiele z nich zostało boleśnie obnażonych i już wiadomo jak bardzo były nietrafione
— stwierdziła. Jak podała, potwierdziło się to o czym „mówiliśmy wielokrotnie i co staramy się realizować od 2015 r.”.
Bliska współpraca i integracja państw naszego regionu Europy położonych pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i nad Adriatykiem może okazać się kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym społeczeństwom
— powiedziała.
Zdaniem Witek, ważne są inwestycje komunikacyjne, wspólna polityka energetyczna i turystyka.
Przesunięcie optyki politycznej na oś północ-południe - a nie tylko wschód-zachód – zaprocentuje
— stwierdziła.
Nagrodę dedykowała koleżankom i kolegom z polskiego parlamentu, a także przewodniczącym parlamentów innych państw, którzy razem z nią budują dyplomację parlamentarną w ramach Trójmorza.
Ten wyróżniony dziś – jak nazwali to pomysłodawcy nagrody - międzynarodowy sukces możliwy jest wyłącznie dzięki międzynarodowej współpracy i dzięki przyjaciołom z innych państw
— podała.
„Razem jesteśmy silniejsi”
Nagrodę w kategorii „osoba wspierająca Inicjatywę Trójmorza” otrzymał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który w wystąpieniu podziękował za docenienie wspólnych wysiłków, żeby zapewnić bezpieczeństwo.
Razem jesteśmy silniejsi – to jest hasło, któremu jesteśmy wierni w Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przecież formuła Trójmorza jest szerszą formułą niż tylko Sojusz Północnoatlantycki
— powiedział dodając, że wsparcie, którego udzielamy Ukrainie wiąże się z zasadniczym przesłaniem: braku zgody na odtwarzanie imperium rosyjskiego.
Na naszych oczach Putin próbuje odbudować imperium rosyjskie. My Polacy doskonale wiemy, że bez względu na to czy imperium rosyjskie było białe czy czerwone, czy teraz jest putinowskie – dopuszcza się zbrodni wojennych. Przekonali się o tym Ukraińcy, mieszkańcy Buczy lub Irpienia
— stwierdził.
Zauważył, że inne państwa z naszej części Europy ma tożsame doświadczenia, w związku z tym „nasza współpraca skierowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa”.
Jak stwierdził, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych od wielu osób usłyszał wyrazy głębokiego podziękowania, że Polacy przyjęli tak wielu uchodźców z Ukrainy.
Otwarte polskie serca są dostrzegane na całym świecie - w Stanach Zjednoczonych także - i to jest niezwykle istotne dla przyszłości
— zauważył.
Podając przykłady dynamicznego rozwoju Polski i współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem wymienił nowe drogi, w tym m.in. trasę Via Carpatia.
Nagrodę w kategorii „firma o międzynarodowym zasięgu w obszarze Inicjatywy Trójmorza” otrzymała spółka PKO Bank Polski.
Bank jest największą firmą finansującą ważne inwestycje w kraju, ale także rozwijamy się regionalnie, właśnie w regionie Trójmorza
— powiedział odbierając statuetkę wiceprezes zarządu spółki Paweł Gruza.
Mówiąc o rozwoju banku podał działalność oddziałów w Czechach, na Słowacji. Przyznał, że niebawem otworzą oddział w Rumunii i zapowiedział dalszy rozwój.
Bardzo ważne są dla nas inwestycje z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i mam nadzieję, że będziemy właśnie wspierać te inicjatywy w regionie, tak jak finansujemy wymianę handlową, gospodarczą w krajach Trójmorza
— powiedział.
Pozostałe wydarzenia
Nagrodę w kategorii „firma regionalna w obszarze Inicjatywy Trójmorza” otrzymała firma Apis-Vita d.o.o.
Uczestnicy gali wzięli też udział w koncercie Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego.
III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana została umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, w ramach którego odbywają się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/646875-marszalek-witek-i-wicepremier-blaszczak-nagrodzeni
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.