Senacka komisja ustawodawcza zarekomendowała Senatowi uchwałę „w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata - w 103. rocznice urodzin”. Odrzucono poprawki senatorów PiS, nawiązujące do uchwały w obronie dobrego imienia papieża, przyjętej w Sejmie.
Senacka komisja ustawodawcza rozpatrywała we wtorek dwa projekty uchwał - projekt uchwały w sprawie szacunku dla dzieła św. Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata, przygotowany przez senatorów PSL, a także projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, przygotowany przez klub PiS.
Senator Marek Borowski (KO) zaproponował podczas posiedzenia komisji, aby przyjąć jednolity tekst uchwały, który przedstawił wraz z poprawkami. Argumentował, że postać Jana Pawła II powinna łączyć, a Senat powinien przeciwstawić wykorzystywaniu papieża w bieżącej walce politycznej.
Komisja, przy sprzeciwie senatorów PiS, to zaakceptowała. Senator Jerzy Czerwiński (PiS) argumentował z kolei, że wersja senatora Borowskiego „konsumuje” jedynie projekt PSL, natomiast nie nawiązuje do projektu senatorów PiS.
Senatorowie nie zgodzili się jednak na poprawki, zgłoszone przez niego oraz senatora Marka Komorowskiego (PiS).
Ten ostatni proponował zmianę tytułu i dodanie do niego, że to uchwała także w obronie dobrego imienia papieża. Zaproponował też, by dodać akapit, w którym „Senat potępia medialną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL”.
Z kolei senator Czerwiński zaproponował wykreślenie akapitu o tym, że Senat protestuje przeciwko wykorzystywaniu papieża do rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami.
Borowski wypowiedział się przeciw tym poprawkom. Przekonywał, że tekst jest i tak peanem na cześć Jana Pawła II więc nie ma powodu wstawiać fragmentów, dotyczących obrony jego czci. Poza tym, dodał, nikt nie jest wolny od krytyki, co w niczym nie zmniejsza wielkości Jana Pawła II.
Również senator Kazimierz Ujazdowski (PSL) przekonywał, że parlament w kwestii Jana Pawła II powinien przemawiać nie reaktywnie, stąd „nie ma powodu odnosić się do jednego czy drugiego materiału medialnego”.
Były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) zwrócił uwagę, że Senat jest suwerenny w podejmowaniu uchwał i nie jest tak jak w przypadku ustaw, że pracuje nad tym, co przyjmie Sejm.
Komorowski proponował, by jego poprawki głosować oddzielnie, nie łącznie, ale i na to komisja nie wyraziła zgody. W końcu za projektem jednolitego tekstu uchwały głosowało na komisji 15 senatorów, sześciu było przeciw, a trzech się wstrzymało.
Propozycja uchwały, poparta przez komisje brzmi:
Kardynał Karol Wojtyła 16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu pochodzenia niewłoskiego. Jego wybór na następcę św. Piotra w Stolicy Apostolskiej obudził nadzieję na odnowę chrześcijaństwa oraz wyzwolenie narodów. Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski wypowiedział w Warszawie historyczne słowa: +Niech stąpi Duch Twój! Niech stąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!+ Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Nauczanie Jana Pawła II oddziaływało na miliony osób na całym świecie. Prowadził dialog z przedstawicielami zarówno różnych wyznań chrześcijańskich jak i - co szczególnie godne podkreślenia - islamu oraz judaizmu. Był pierwszym, w historii papieżem, który przekroczył drzwi meczetu i synagogi. Papież był zwolennikiem integracji narodów Europy, podkreślał, że Stary Kontynent powinien oddychać obydwoma płucami - wschodnim i zachodnim, a po upadku żelaznej kurtyny wskazywał, że +nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie od wspólnotą ducha+. Podczas wystąpienia w polskim parlamencie powiedział: +Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską+. Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Senat RP uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnienie, że Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Był rzecznikiem dialogu społecznego, przezwyciężenia podziałów i budowania jedności wspólnoty państwowej. Podczas kanonizacji królowej Jadwigi Jan Paweł II podkreślił, że „polski czyn powinien łączyć, a nie dzielić”. Działając w duchu tego ostatniego wezwania Senat Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się wykorzystaniu postaci papieża do politycznych rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Takie postępowanie uwłacza godności Jana Pawła II i lekceważy Jego dorobek i nauczanie. Senat RP wyraża papieżowi Janowi Pawłowi II wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata.
Decyzja senatorów PiS
Senator Marek Komorowski powiedział PAP po posiedzeniu komisji, że senatorowie PiS zapewne zaproponują poprawki do uchwały podczas plenarnego posiedzenia, choć ostateczna decyzja zapadnie podczas środowego posiedzeniu klubu.
Ten komisyjny projekt na pewno nie wyczerpuje tych kwestii, które były u źródła złożenia projektu uchwały przez senatorów PiS
— powiedział Komorowski.
Zwrócił uwagę, że w Sejmie osiągnięto konsensus między PiS a PSL i powstała uchwała, która została przyjęta.
Tu większość senacka z nami nie rozmawiała, przegłosowano tylko z góry narzuconą wersję
— zaznaczył.
Jego zdaniem w uchwale powinien się znaleźć „podstawowy akapit” o proteście Senatu wobec medialnej nagonki na papieża przy wykorzystaniu materiałów dawnej SB.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/645849-co-komisja-zarekomendowala-senatowi-ws-uchwaly-o-jpii