Sejm we wtorek nie poparł wniosku o zmianę składu niektórych komisji sejmowych, w tym m.in. na odwołanie z komisji sprawiedliwości czterech posłów Suwerennej Polski i wybrania w ich miejsce czworga posłów PiS. Wniosek poparło 214 posłów, 216 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
Podczas wtorkowego posiedzenia Sejm przeprowadził głosowanie nad wnioskiem dotyczącym zmian w składach 10 komisji sejmowych.
Wniosek poparło 205 posłów PiS, jeden Lewicy, trzech Kukiz‘15, trzech koła Polskie Sprawy oraz dwóch niezrzeszonych. Przeciw głosowało 17 posłów Suwerennej Polski (prezes tej partii Zbigniew Ziobro nie głosował), a także 117 posłów KO, 41 Lewicy, 23 Koalicji Polskiej, pięciu Polski2050, dwóch Konfederacji, czterech Porozumienia, trzech Lewicy Demokratycznej, jeden Wolnościowców i trzech niezrzeszonych. Wstrzymało się od głosu czterech posłów Konfederacji, jeden z PiS i dwóch niezrzeszonych.
Według głosowanego wniosku z komisji sprawiedliwości i praw człowieka mieli zostać odwołani: Mariusz Gosek, Mariusz Kałużny, Piotr Sak i Tadeusz Woźniak (wszyscy Suwerenna Polska), a zastąpić ich mieli Waldemar Andzel, Zbigniew Babalski, Anna Paluch i Krzysztof Sobolewski (wszyscy PiS).
Wojna w PiS, odwołują ludzi Ziobry i wkładają własnych do Komisji, ich koniec jest bliski
— napisał na Twitterze przed głosowaniem w tej sprawie poseł KO Robert Kropiwnicki.
Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, poseł PiS Marek Ast mówił zaś dziennikarzom przed głosowaniem, że „zmiany podyktowane są różnymi powodami”.
Czasem poseł chce zmienić członkostwo komisji, a czasami jest tak, że posłowie nie sprawdzają się w danej komisji i będą sprawdzać się w innej
— powiedział Ast.
Najbliższe posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka wyznaczone jest jeszcze we wtorek po południu. Komisja ma na nim kontynuować prace nad prezydenckimi projektami dotyczącymi utworzenia sądów pokoju.
Posłowie „Suwerennej Polski” cieszą się z posłanką Gasiuk-Pihowicz, że wspólnie wygrali głosowanie
— napisała na Twitterze Joanna Lichocka, posłanka PiS po wspomnianym głosowaniu, załączając do wpisu wideo.
Platforma, SLD, PSL i Polska 2050 w koalicji z Solidarną (Suwerenną) Polską (!) zagłosowali PRZECIW wykluczeniu z Komisji Sprawiedliwości 4 jej członków - reprezentantów Ziobry. Tych samych, których od kilku lat opozycja namiętnie atakowała
— podkreślił z kolei po głosowaniu Paweł Kukiz.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/645812-zaskakujacy-wynik-glosowania-w-sejmie-dotyczylo-poslow-sp