Trwa 440. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Wtorek, 9 maja 2023 r.
21:20. Rosyjska brygada uciekła spod Bachmutu
Rosyjska 72. samodzielna brygada zmechanizowana uciekła spod Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek 3. samodzielna brygada szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjska brygada zmechanizowana uciekła spod Bachmutu! „Informacje o 500 trupach Rosjan, które tam zostały, są prawdziwe”
20:10. W ataku rakietowym zginął dziennikarz francuskiej agencji AFP
Dziennikarz Agence France-Presse Arman Soldin zginął w ataku rakietowym na wschodniej Ukrainie we wtorek po południu.
Koordynator wideo AFP na Ukrainie Arman Soldin zginął we wtorek po południu w ataku rakietowym we wschodniej Ukrainie - poinformowali dziennikarze AFP na Ukrainie.
Do ostrzału doszło około godziny 16.30 czasu lokalnego w pobliżu miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bahmutu.
20:00. Ministerstwo obrony szuka dla Ukrainy dostawców pocisków o zasięgu 300 km
Administrowany przez brytyjskie ministerstwo obrony Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU) zwrócił się do firm zbrojeniowych z zapytaniem, czy mogą dostarczyć pociski rakietowe o zasięgu do 300 km, co byłoby znaczącym zwiększeniem zdolności bojowych Ukrainy.
W zamieszczonym na stronach internetowych brytyjskiego rządu ogłoszeniu wyszczególniono, że chodzi o pociski o zasięgu od 100 do 300 km, wystrzeliwane z lądu, morza lub powietrza, o ładunku wybuchowym od 20 do 490 kg. Jako pożądane cechy pocisków wymieniono „niskie prawdopodobieństwo przechwycenia”, „możliwość planowania misji” oraz „metody penetracji obrony powietrznej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa udanego uderzenia”.
Termin składania ofert upłynął w miniony czwartek wieczorem, zaś z firmami, które na to ogłoszenie odpowiedziały, IFU będzie się kontaktować od 5 czerwca.
Jak wyjaśnia brytyjski rząd, IFU to mechanizm finansowania, który wykorzystuje środki finansowe od partnerów międzynarodowych, aby w szybkim tempie zamawiać priorytetową pomoc wojskową dla Ukrainy. Fundusz jest zarządzany przez brytyjskie ministerstwo obrony w imieniu panelu wykonawczego, w skład którego wchodzą Wielka Brytania, Norwegia, Holandia, Dania i Szwecja. Partnerzy ci, wraz z Islandią i Litwą, wnieśli do tej pory do funduszu łącznie ponad 520 mln funtów.
O zamieszczonej ofercie napisał we wtorek m.in. amerykański dziennik „Washington Post”, wskazując, że prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej. Gazeta zauważyła, że jeśli ukraińskie siły zbrojne dysponowałyby pociskami Storm Shadow, mogłyby ostrzelać z kontrolowanych przez siebie terytoriów m.in. Sewastopol na okupowanym przez Rosję Krymie.
19:30. Rosyjskie siły przeprowadziły 30 ataków w Donbasie
Rosyjskie siły przeprowadziły w ciągu minionej doby prawie 30 ataków w Donbasie na wschodzie Ukrainy - informuje we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojsko rosyjskie bez skutku kontynuowało działania ofensywne w Bachmucie - dodaje sztab.
W poniedziałek rosyjskie okupacyjne siły zaczęły wywozić dzieci i ich rodziców oraz pracowników sfery budżetowej z miasta Kamionka Dnieprzańska w obwodzie zaporoskim - podaje sztab. Według ukraińskiej strony „chętnych było niewiele”. Ludzie wywożeni są do Berdiańska. Jednocześnie wszystkich pracowników medycznych miejscowego szpitala wezwano do pracy.
Minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 20 ataków rakietowych i 30 lotniczych oraz ok. 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich sił i miejscowości - czytamy w wieczornym komunikacie.
Główne wysiłki przeciwnik nadal koncentruje na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie - pisze sztab. Minionego dnia na tych kierunkach rosyjskie wojska przeprowadziły prawie 30 ataków. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.
18:53. Sekretarz rady bezpieczeństwa: prezydent jeszcze nie zatwierdził planu kontrofensywy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jeszcze nie zatwierdził ostatecznych planów kontrofensywy, obejmujących jej termin i kierunki - oznajmił we wtorek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.
Daniłow powiedział w telewizji, że w gabinecie prezydenta zapadnie ostateczna decyzja w sprawie terminu i kierunków kontrofensywy. „I jeśli ktoś zaczyna o czymś mówić, nawet jeśli chodzi o szanowane instytucje na Zachodzie, to proszę uwierzyć: osób, które dziś znają dokładnie wszystkie nasze plany, nie ma. Bo ostateczne plany jeszcze nie są zatwierdzone” - podkreślił sekretarz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodał, obecnie opracowywanych jest kilka wariantów kontrofensywy. „I w zależności od okolicznóści, które będą w tej czy innej chwili, będą podejmowane te czy inne decyzje” - wskazał szef RBNiO.
Już udowodniliśmy, że jesteśmy niezwyciężonym narodem i z pewnością to zrobimy. W tym dzięki partnerom
— powiedział Daniłow.
18:19. Ewakuacja Enerhodaru przy okupowanej elektrowni atomowej: Rosjanie wywożą dokumenty, nie działają sklepy ani bankomaty
Rosyjskie władze okupacyjne, które ewakuują mieszkańców Enerhodaru obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, wywożą stamtąd sprzęt i dokumenty; w mieście nie działają sklepy i zaczyna brakować podstawowych produktów, w tym paliwa, a bankomaty są puste.
Wywieźli sprzęt z prosektorium, sprzęt komputerowy, dokumenty i wyposażenie biura paszportowego, nie działa stacjonarny internet
— poinformował Radio Swoboda Dmytro Orłow, mer tego miasta, który urzęduje obecnie w Zaporożu.
Nie działają sklepy spożywcze i apteki. Brakuje niektórych kategorii towarów, w tym artykułów pierwszej potrzeby. Stacje benzynowe i bankomaty także są puste
— powiedział.
Wcześniej sztab generalny ukraińskiej armii informował, że Rosjanie ewakuują mieszkańców, którzy przyjęli rosyjskie paszporty i wywożą ich do baz wypoczynkowych z dala od linii frontu.
W pierwszej kolejności wywożeni są ci, którzy zgodzili się na przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa w pierwszych miesiącach okupacji
— podano w komunikacie sztabu.
To już kolejna w ostatnich dniach informacja o ewakuacji prowadzonej w okupowanej części obwodu zaporoskiego. Obok Enerhodaru znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, którą wojska rosyjskie zajęły w marcu ubiegłego roku.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej(MAEA) ostrzegł w ub. tygodniu, że sytuacja wokół kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej staje się „coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna” i wezwał do podjęcia działań w celu zapewnienia jej bezpiecznej eksploatacji.
17:13. Prezydent Zełenski dziękuje USA za kolejny pakiet pomocy wojskowej
Jestem wdzięczny prezydentowi USA (Joe Bidenowi) i amerykańskiemu narodowi za silny pakiet wsparcia obronnego wart 1,2 mld USD
— napisał Zełenski na Twitterze.
Doceniamy ten znak solidarności z Ukrainą okazany w symbolicznym dla nas dniu: Dniu Europy i Dniu Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Wspólnie kroczymy ku nowemu zwycięstwu
— dodał.
17:06. Resort obrony USA: Przekażemy Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 1,2 mld dolarów
Resort obrony USA poinformował we wtorek, że przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 1,2 mld dol., przeznaczony m.in. na wzmocnienie obrony powietrznej i zaopatrzenie artylerii w amunicję. Kijów otrzyma też artylerię, rakiety i pomoc w obrazowaniu satelitarnym.
Ta najnowsza transza pomocy wojskowej stanowi „potwierdzenie niezłomnego wsparcia USA dla Ukrainy” - napisano na stronach amerykańskiego ministerstwa obrony.
Wcześniej o kolejnej rundzie pomocy dla Ukrainy poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła.
Nowy pakiet jest ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI), która zapewnia finansowanie broni w ciągu miesięcy, a nawet lat, aby zapewnić Ukrainie przyszłe potrzeby bezpieczeństwa.
W odróżnieniu od pomocy przyznawanej dekretem prezydenta USA i pochodzącej z rezerw amerykańskich sił zbrojnych, transza pomocy w ramach projektu USAI opiera się na wyposażeniu, jakie Stany Zjednoczone „otrzymują od producentów lub partnerów” - wyjaśniono w komunikacie resortu.
Nowa transza pomocy obejmie też wsparcie w serwisowaniu i utrzymywaniu sprzętu wojskowego oraz szkoleniu personelu.
Będzie to już 38. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy, który oznacza, że całkowita wartość amerykańskiego wsparcia dla Kijowa będzie wynosić prawie 37 mld dolarów.
Ostatni pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa w wysokości 300 mln dolarów został ogłoszony 3 maja i przyznano go dekretem prezydenta USA z zapasów amerykańskiej broni.
15:00. Zełenski: Oczekujemy zniesienia przez UE ograniczeń eksportu żywności
Ukraina oczekuje od UE zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ukraińskiej żywności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Zełenski poinformował, że jednym z poruszanych tematów była sytuacja związana z eksportem ukraińskiej produkcji rolnej.
Zgadzamy się co do znaczenia naszego ukraińskiego wkładu w globalne bezpieczeństwo żywnościowe (…). Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc
— powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE.
W jego ocenie ograniczenia eksportu ukraińskiej żywności nie wzmacniają Europy, lecz dają więcej możliwości działania rosyjskiemu agresorowi. Zełenski zaproponował w związku z tym powołanie grupy konsultacyjnej w celu monitorowania kwestii problematycznych oraz „powstrzymania się przed jakimikolwiek decyzjami w odniesieniu do handlu bez konsultacji z Ukrainą”.
14:10. Rreżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci
Reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci - wynika z raportu organizacji National Anti-Crisis Management, który udostępniono PAP.
Raport prezentował we wtorek w Brukseli członek białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka. Organizacja ustaliła, że ukraińskie dzieci, w tym sieroty, były przywożone do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi z okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy.
Przymusowe wywożenie i deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub na terytorium kontrolowane przez Rosję jest dobrze udokumentowane. Według naukowców z Yale School of Public Health’s Humanitarian Research Lab rosyjskie władze obsługują ogromną sieć co najmniej 43 obozów i innych instytucji zlokalizowanych w Rosji i na okupowanym Krymie. Reklamowane są jako wesołe kolonie dla dzieci dotkniętych skutkami trwającej wojny. W obozach dzieci poddawane są prorosyjskiej „reedukacji” i rusyfikacji. Podczas gdy wielu rodziców początkowo wyrażało zgodę na pobyt swoich dzieci w jednym z obozów, powrót dzieci był często opóźniany lub zawieszany na wiele miesięcy. W wielu przypadkach dodatkowo wywierano presję na rodziców, aby posyłali swoje dzieci na kolonie. Udokumentowane są również przypadki umieszczania ukraińskich dzieci w rosyjskich rodzinach zastępczych lub oddawania ich do adopcji
— czytamy w raporcie.
13:20. Prigożyn grozi, że opowie, co się dzieje na froncie
Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgenij Prigożyn opublikował kolejny film wideo. Oświadczył, że jeżeli dziś do zakończenia parad z okazji dnia zwycięstwa w Moskwie jego oddziały nie dostaną żądanej amunicji, to opublikuje wideo, gdzie powie całą prawdę o sytuacji na froncie - informuje Biełsat.
12:30. Rosja zamierza produkować irańskie drony na Białorusi
Do Homla na Białorusi przybyła w ostatnim czasie delegacja z Iranu; celem tej wizyty było przeanalizowanie przez Moskwę, Mińsk i Teheran możliwości produkowania irańskich dronów kamikadze typu Shahed w Homelskich Zakładach Radioelektronicznych - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Wizyta studyjna została zorganizowana przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Wcześniej pojawiały się doniesienia, że do bazy w Homlu dostarczano zapasy Shahedów, za pomocą których rosyjskie wojska atakują Ukrainę - podał rządowy serwis, powołując się na własnych informatorów.
Rozpoczęcie produkcji irańskich bezzałogowców na Białorusi pomogłoby Rosji rozwiązać problemy logistyczne związane ze sprowadzaniem tych maszyn z Iranu
— zauważył portal.
11:30. Szmyhal: Musimy pokazać światu sukces naszej kontrofensywy
Ukraina bardzo starannie przygotowuje się do kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim, bo bardzo ważne jest zademonstrowanie światu sukcesu tej operacji - powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.
Szmyhal był w Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w sobotniej koronacji króla Karola III, a przy tej okazji odwiedził też ukraińskich żołnierzy, którzy na poligonie w okolicach Salisbury na południu Anglii przechodzą szkolenie pod okiem brytyjskich i nowozelandzkich instruktorów.
Przygotowujemy się bardzo starannie, ponieważ jest to bardzo ważna operacja i rozumiemy, że powinniśmy pokazać sukces tej operacji naszemu społeczeństwu, naszym partnerom, całemu światu i naszemu wrogowi
— powiedział Szmyhal w rozmowie ze Sky News, zapytany dlaczego spodziewana od dawna ofensywa jeszcze się nie zaczęła.
Nie ujawnił jednak, kiedy się ona rozpocznie, mówiąc tylko: „Rozpoczniemy… kiedy będzie właściwy czas, kiedy będzie absolutnie gotowa… rozpoczniemy kontrofensywę natychmiast, kiedy nasze przywództwo wojskowe i polityczne podejmie decyzję”.
11:15. Brytyjczycy są gotowi przekazać Ukrainie pociski rakietowe o zasięgu 300 km
Analiza zamówień publicznych składanych przez władze Wielkiej Brytanii prowadzi do wniosku, że rząd w Londynie jest gotowy przekazać Ukrainie broń o zasięgu 300 km; prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej - ujawnił amerykański dziennik „Washington Post”.
Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy, utworzony przez W. Brytanię i jej sojuszników z północnej Europy, m.in. państwa skandynawskie i Litwę, złożył 2 maja zamówienie publiczne, w którym poproszono o „wyrażenie zainteresowania” dostarczeniem Kijowowi pocisków o zasięgu do 300 km. Adresat, prawdopodobnie jeden z brytyjskich koncernów zbrojeniowych, miał udzielić odpowiedzi w ciągu trzech dni - poinformowała gazeta.
Jeden z brytyjskich urzędników, wypowiadający się dla „Washington Post” pod warunkiem zachowania anonimowości, powiadomił, że rząd w Londynie nie podjął jeszcze żadnej decyzji w sprawie ewentualnego przekazania takiego broni Ukrainie.
10:58. Przemówienie Putina na Placu Czerwonym
Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Jak wskazuje Radio Svoboda, tegoroczna parada wojskowa była krótka, odwołana została część lotnicza i prawie nie było na niej czołgów - poza starym T-34. Krótkie było również przemówienie Władimira Putina. Dyktator z Kremla stwierdził, że Rosja broni dzisiaj swojej „suwerenności”, a Zachód „sieje nienawiść i rusofobię”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Parada zwycięstwa na Placu Czerwonym. Stek bzdur wygłoszonych przez Putina: Ukraińcy stali się zakładnikami zachodnich panów
10:17. Niedobór wody problemem w okupowanym przez Rosję Doniecku
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku niedobór wody jest coraz większym problemem dla okupowanego przez Rosję Doniecka - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 28 kwietnia szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił, że regionalne zapasy wody są niebezpiecznie niskie.
W aktualizacji wyjaśniono, że kanał Doniec-Donbas, który zaopatruje region, pozostaje w dużej mierze pod kontrolą Ukrainy, ale wzdłuż niego często dochodzi do walk, a siły rosyjskie prawdopodobnie dążyły do zabezpieczenia kontroli nad kanałem, aby zmniejszyć niedobór wody w Doniecku.
Wskazano, że kanał przebiega przez miasto Czasiw Jar, około 6 km na zachód od Bachmutu, a skutkiem ubocznym silnego wykorzystywania przez Rosję ognia pośredniego do zdobycia Bachmutu i okolicznych terenów prawdopodobnie było uszkodzenie kanału i innej infrastruktury wodnej w regionie. To osłabia wysiłki Rosji mające na celu zaradzenia brakowi wody, który pierwotnie spowodowała jej inwazja.
Aby zrekompensować brak sukcesu w zdobyciu i utrzymaniu kanału, Rosja prawdopodobnie buduje wodociąg, by złagodzić niedobór wody w Doniecku. Jest jednak mało prawdopodobne, by w pełni zrekompensowało to ograniczony dostęp do wody w okupowanych regionach
— oceniono.
10:00. Kolejna odsłona białorusko-ukraińskiej wojny billboardowej
Na granicy białorusko-ukraińskiej ustawiony został billboard z hasłem „Razem pokonamy faszyzm, razem pokonamy raszyzm”. Oprócz tego, na przejściach granicznych rozbrzmiewa również hymn Ukrainy - przekazał Biełsat.
09:30. Konsekwencje ataku rakietowego w Dnipro
09:19. Sztab Ukrainy ostrzega przed rosyjskimi prowokacjami
We wtorek w wielu rosyjskich miastach planowane są parady z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa, w tym z udziałem dzieci; niewykluczone, że władze Rosji dopuszczą się prowokacji wymierzonych we własnych obywateli i oskarżą o te czyny Ukrainę - ostrzegł Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Naszym wrogiem jest państwo terrorystyczne skupiające się na (różnych) świętych datach. Rosyjska +histeria zwycięstwa+ (inspirowana przez władze na Kremlu - PAP) nieustannie domaga się nowych wielkich poświęceń i zbrodni, aby zdobyć poparcie własnej ludności
— przypomniał sztab w komunikacie na Facebooku.
Jak dodano, przywódcy kierujący się takimi pryncypiami są zdolni do krwawych prowokacji, ponieważ „już wielokrotnie wyniszczali własny naród w celach politycznych”.
Prowokacje i kłamstwa to odwieczna broń tyranów i agresorów. Cała istota wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie polega na tym, że my nie jesteśmy nimi. My walczymy na polu bitwy. Oni bombardują oddziały położnicze i stacje kolejowe, na których gromadzą się cywile. (…) Ukraińska armia działa ściśle w ramach międzynarodowego prawa humanitarnego, przestrzegając reguł i zwyczajów prowadzenia konfliktów zbrojnych. Najważniejszą wartością jest dla nas życie ludzkie. Nie walczymy z cywilami, zwłaszcza z dziećmi
— podkreślono w komunikacie sztabu.
08:40. ISW: Putin chce poprzez Paradę Zwycięstwa w Moskwie zademonstrować wpływy Rosji w Azji Centralnej
Władimir Putin chce poprzez obchody Dnia Zwycięstwa zademonstrować, że Rosja utrzymuje swoje wpływy w Azji Centralnej – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na Placu Czerwonym w Moskwie mają być obecni liderzy państw tego regionu, premier Armenii i Alaksandr Łukaszenka.
Rosyjski prezydent Władimir Putin chce wykorzystać Paradę Zwycięstwa w Moskwie, by zademonstrować utrzymujące się wpływy Rosji w regionie Azji Centralnej
— pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
W obchodach Dnia Zwycięstwa mają wziąć udział liderzy Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu, być może także lider Turkmenistanu. Oprócz nich obecni mają być także liderzy Armenii i Białorusi.
ISW przypomina, że w ubiegłym roku do Moskwy nie przyjechali żadni zagraniczni przywódcy, a w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie nie było parad wojskowych z okazji Dnia Zwycięstwa.
Późne ogłoszenie udziału przywódców z Azji Środkowej wskazuje na ich niechęć do okazywania bezpośredniego i publicznego poparcia dla wojny, pomimo wysiłków Kremla
— zaznacza ISW.
9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej. Moskwa wykorzystuje tę datę propagandowo, a obecną własną agresję na sąsiada nazywa „wojną z faszyzmem”.
08:30. Przewodnicząca KE przybyła do Kijowa
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła we wtorek rano do Kijowa, który – jak oświadczyła – jest dziś odpowiednim miejscem do świętowania Dnia Europy. Von der Leyen spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który dzień wcześniej ogłosił 9 maja Dniem Europy w swoim kraju.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyjechała do Kijowa! „Jest to więc odpowiednie miejsce do świętowania Dnia Europy”
07:50. Nad Kijowem zestrzelono w nocy wszystkie rosyjskie rakiety
Nad Kijowem zestrzelono wszystkie pociski rakietowe odpalone na miasto przez wojska rosyjskie w nocy z poniedziałku na wtorek – powiadomiły władze ukraińskiej stolicy. Wstępnie poinformowano, że zniszczono około 15 obiektów powietrznych.
Szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko oświadczył, że rosyjski atak został przeprowadzony z czterech bombowców strategicznych Tu-95. Według wstępnych ustaleń nikt z mieszkańców Kijowa nie ucierpiał w wyniku ataku Rosjan.
To piąty atak na Kijów od początku maja. Z maksymalną siłą zaatakowano właśnie przed 9 maja. To przejaw prawdziwego kultu +manii zwycięstwa+ - z rocznicy zakończenia II wojny światowej zrobić sobie sakralną datę i usiłować zabić tego dnia jak najwięcej cywilów
— napisał Popko w komunikacie we wtorek rano.
Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły, że nad Ukrainą zestrzelono ostatniej nocy 23 z 25 rakiet manewrujących, użytych przez wojska rosyjskie w zmasowanym ataku.
07:20. W nocy był kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji; zestrzelono 23 z 25 rakiet
W nocy z poniedziałku na wtorek nad Ukrainą zestrzelono 23 z 25 rakiet manewrujących, którymi zaatakowały wojska rosyjskie – poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy.
O kolejnym zmasowanym ataku Rosji i zestrzeleniu zdecydowanej większości rakiet manewrujących powiadomił we wtorek rano na Telegramie naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny.
W pierwszej fali ataków wystrzelono z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym osiem rakiet Kalibr. Około godz. 4 rano (godz. 3 w Polsce) odpalonych zostało 17 rakiet manewrujących z bombowców strategicznych Tu-95.
W noc poprzedzającą +sakralny+ 9 maja okupanci zaatakowali Ukrainę rakietami manewrującymi z morza i z powietrza. W dwóch falach ataku użyto 25 rakiet typu Kalibr oraz Ch-101/Ch-555
— powiadomił dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.
9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej. Kreml wykorzystuje tę datę propagandowo, a obecną własną agresję na Ukrainę nazywa „wojną z faszyzmem”.
07:00. Rumuńskie wyrzutnie rakiet na Ukrainie
06:00. USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów
Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek przyznanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów, który zostanie obliczony na zaspokojenie długoterminowych potrzeb obronnych Kijowa - poinformowała agencja AP.
03:20. Alarm lotniczy w Kijowie i wielu regionach
W Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem regionów zachodnich, ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowała agencja Ukrinform.
Alarm powietrzny zaczął się rozprzestrzeniać po godzinie 3:30 nad ranem z rejonów charkowskiego, zaporoskiego i połtawskiego.
Obywatelom Ukrainy zaleca się schronienie w bezpiecznych miejscach lub przestrzeganie zasady „dwóch ścian”.
00:15. Zebranie ukraińskich dowódców
Chciałbym oddać szczególną cześć wojownikom 96. Kijowskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Jak na ten i poprzedni dzień, wykonali absolutnie świetną robotę! Oczywiście dzisiaj, jak zawsze, dziękuję naszym wojskom, które walczą w miejscach najbardziej zaciętych starć. Marjinka, Bachmut, Awdijiwka… Dziękuję wszystkim i każdemu, kto broni tam Ukrainy za ich odwagę i odporność!
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zorganizowałem zebranie personelu. Dowódcy kierunków operacyjnych, główny dowódca i szefowie wywiadu dostarczyli raporty. Przy okazji, raporty Budanowa i Lytwinienki były szczególnie dokładne i istotne, a my na ich podstawie podejmiemy pewne kroki – kroki, które wzmocnią naszą obronę
— relacjonował przywódca.
Chwała wszystkim naszym wojownikom, którzy teraz walczą za Ukrainę! Niech zwycięstwo nad obecnym złem raszyzmu będzie najlepszym uhonorowaniem pamięci tych, którzy walczyli i pokonali nazizm!
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/645718-relacja-440-dzien-wojny-nocny-atak-rakietowy