W Ottawie odbyło się spotkanie wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka z kanadyjską minister obrony Anitą Anand. „Działamy wzajemnie - Polska i Kanada, aby wspierać bezpieczeństwo Europy. Kanadyjscy żołnierze realizują zadania na terytorium Polski i korzystają z polskiego wsparcia” - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu Mariusz Błaszczak.
Polski minister obrony narodowej zauważył na konferencji po spotkaniu ze swoją kanadyjską odpowiedniczką, że relacje wzajemne obu państw są wyjątkowo dobre.
Nasze relacje uległy intensyfikacji dzięki współpracy techniczno-wojskowej w ramach różnych formuł. Jestem przekonany, że obie strony skorzystają na współpracy w tym obszarze
— powiedział Błaszczak.
Działamy wzajemnie - Polska i Kanada, aby wspierać bezpieczeństwo Europy. Kanadyjscy żołnierze realizują zadania na terytorium Polski i korzystają z polskiego wsparcia
— dodał.
Polski szef resortu obrony podziękował Anicie Anand za zmobilizowanie państw zachodnich do stworzenia „koalicji czołgowej”, która umożliwiła przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Błaszczak przypomniał, że Kanada była prekursorem także w przypadku poparcia starań Polski o uzyskanie statusu członkowskiego w NATO.
Dziękuję Pani za wsparcie w kontekście dostawy Leopardów na Ukrainę. Pani decyzja w tej kwestii sprawiła, że inne kraje poszły za tym przykładem, przy tworzeniu koalicji czołgowej
— stwierdził szef MON.
Nasze powtarzające się wzajemne wizyty dowodzą jak dobre są nasze wzajemne stosunki. Nasze postrzeganie sytuacji w Europie jest podobne i jestem przekonany, że będziemy mieli okazję do dalszego zacieśniania naszych relacji
— ocenił Błaszczak.
Minister obrony wyraził przekonanie, że wojna na Ukrainie nieprędko się skończy, więc ze wszystkich sił należy solidarnie powstrzymywać imperialne dążenia Rosji. W tym kontekście, Błaszczak przypomniał słynne słowa Lecha Kaczyńskiego, który w Gruzji ostrzegał przed pochłanianiem krajów sąsiednich przez reżim Putina.
Sprzęt wojskowy dla Ukrainy
Błaszczak podziękował Kanadzie za podjęcie decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard z wyposażenia kanadyjskiej armii.
Przyczyniło się to do decyzji innych krajów
— zaznaczył.
Zapytany w tym kontekście o przekazywanie Ukrainie samolotów myśliwskich, Błaszczak powiedział, że Polska przekazała 10 samolotów MiG-29.
Nie staramy się wywierać presji na naszych sojuszników, staramy się wspierać Ukrainę, która walczy też za naszą wolność
— mówił Błaszczak, wyjaśniając przyczyny zaangażowania Polski i przypominając komentarz ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, po inwazji Rosji na Gruzję w 2008 r., że „wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”.
Polskie wydatki na obronność
Kanadyjscy dziennikarze pytali o przyczyny, dla których wydatki Kanady i Polski na obronność w stosunku do PKB się różnią, Kanada nie przekracza 2 proc. PKB, a wydatki Polski są procentowo wyższe.
To nasz wybór, zdecydowaliśmy się wydawać więcej, ponieważ Polska znajduje się w strefie niebezpiecznej
— wyjaśniał Błaszczak polskie decyzje o przeznaczeniu 3 proc. PKB na obronność.
Budujemy interoperacyjność
— podkreślał Błaszczak, odnosząc się do współpracy w ramach NATO i dodając, że niezależnie od formy rządów w Rosji, carskiej, komunistycznej czy obecnej „rosyjskie imperium jest takie samo, niebezpieczne”.
Polska jednym z liderów
Polska jest jednym z liderów współpracy w organizowaniu pomocy dla obrony Ukrainy – mówiła z kolei minister obrony Kanady Anita Anand podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.
Przypominając, że właśnie przypada rocznica zwycięstwa nad hitlerowską Rzeszą w 1945 r, Anand podkreśliła, że to jednocześnie przypomnienie dlaczego sojusze są ważne.
Musimy znowu powstrzymać dyktatora (…) Wiemy, że możemy liczyć na Polskę
— powiedziała Anand, przypominając, że Kanada była pierwszym krajem, który ratyfikował członkostwo Polski w NATO w 1998 r.
Współpraca Kanady i Polski w pomocy Ukrainie polega zarówno na wykorzystywaniu możliwości logistycznych w przekazywaniu pomocy z Kanady, jak i współpracy szkoleniowej. Anand powiedziała, że Kanada przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 1 mld CAD, a obecnie w Polsce jest 80 kanadyjskich wojskowych, którzy prowadzą szkolenia dla ukraińskich saperów, załóg czołgów oraz szkolenia z pierwszej pomocy na polu bitwy.
Możemy oferować te umiejętności w dużej mierze ponieważ Polska była skłonna pomóc
— dodała, podkreślając, że współpraca Kanady i Polski ma charakter długoterminowy.
Wizyta w Kanadzie
Minister Błaszczak od niedzieli przebywa z wizytą w Kanadzie; wcześniej odwiedził USA, gdzie m.in. spotkał się z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Natomiast o spotkaniu szefa polskiego MON z minister obrony Kanady poinformowało ministerstwo we wpisie na Twitterze.
W Ottawie rozpoczęło się spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z minister obrony Anitą Anand. Tematem rozmów dalsze wsparcie Ukrainy, współpraca w ramach NATO, rozwój współpracy w zakresie modernizacji i zwiększenie kooperacji pomiędzy jednostkami rezerwy kanadyjskich sił zbrojnych a polskimi WOT
— czytamy we wpisie MON
Współpraca z Kanadą
Jak informował wcześniej resort, w planach jest również spotkanie z przedstawicielami Stałego Komitetu Izby Gmin ds. Obrony Narodowej, podczas którego poruszone mają być problemy rozwijania współpracy wojskowej.
Ministrowie obrony Polski i Kanady spotkali się poprzednio w październiku ub.r., gdy Anand odwiedziła Warszawę. Podczas spotkania ministrowie podpisali Memorandum o porozumieniu między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Obrony Narodowej Kanady o współpracy obronnej. Ministrowie odbyli również w styczniu rozmowę poświęconą wsparciu Ukrainy.
Kanada jest jednym z państw zaangażowanych we wsparcie wojsk ukraińskich broniących się przed rosyjską inwazją. Wśród zadeklarowanego wsparcia znalazły się m.in. czołgi Leopard 2A4 oraz kilkaset transporterów opancerzonych Senator; Kanada zadeklarowała także zakup dal Ukrainy systemu obrony powietrznej NASAMS. Ponadto kanadyjscy żołnierze biorą udział w szkoleniach Ukraińców z obsługi Leopardów na polskich poligonach, a także prowadzą dla nich szkolenia medyczne.
Ponadto wojska kanadyjskie obecne są również na wschodniej flance NATO - na Łotwie, gdzie Kanada jest państwem ramowym grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence - wzmocniona Wysunięta Obecność) NATO. W skład grupy bojowej wchodzi także polski kontyngent w postaci kompanii czołgów.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/645679-szef-mon-w-kanadzie-razem-wspieramy-bezpieczenstwo-europy