Z okazji Święta Narodowego 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył w środę Orderem Orła Białego żołnierza Armii Krajowej więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych,ekonomistę, polityka i działacza emigracyjnego Stanisława Mieczysława Gebharda.
Stanisław Mieczysław Gebhardt urodził się 13 lipca 1928 r. w Poznaniu. Wychował się w Krakowie. W latach 1941–43 był harcerzem Szarych Szeregów, w 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej. W 1944 r. został aresztowany przez gestapo, trafił do obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, później Mauthausen. Po wyzwoleniu KL Mauthausen wrócił do Polski, gdzie zdał tzw. małą maturę. Potem przedostał się przez „zieloną granicę” do Włoch, następnie osiadł w Wielkiej Brytanii. W 1953 r. ukończył studia na Polish University College w Londynie, a w 1954 r. kursy zarządzania przedsiębiorstwami w City of London College oraz nauki polityczne i społeczne na Sorbonie(Francja).Został pozbawiony polskiego obywatelstwa przez komunistyczne władze PRL.
W latach 1954-85 był członkiem władz Stronnictwa Pracy na Uchodźstwie. Współtworzył i angażował się w działalność wielu polskich organizacji społecznych i kulturalnych na wychodźstwie, m.in. Związku Studentów Polskich, Związku Młodych Unii Federalnej Europy, Związku b. Żołnierzy AK, Macierzy Szkolnej, Grupy „Merkuriusza”, Rady Polaków we Włoszech oraz Klubu Polskiego w Rzymie. Współpracował m.in. z Robertem Schumanem. Do Polski wrócił na stałe po upadku komunizmu. W latach 1990-94 działał w reaktywowanym Stronnictwie Pracy (SP), którego był wiceprezesem. W latach 1995–98 był wiceprezesem Ruchu Odbudowy Polski. W czerwcu 2020 r. został przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej. Został ustanowiony w 1705 r. i reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za „znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny”. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
Sylwetka Joanny Marii Wnuk-Nazarowej
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Joannę Marię Wnuk-Nazarową, kompozytorkę, dyrygentkę i pedagog. Uroczystość odbyła się w środę na Zamku Królewskim w Warszawie.
Joanna Wnuk urodziła się 28 maja 1949 r. w Gdyni. Od piątego roku życia mieszka w Krakowie. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne (dyplom z teorii fortepianu, uczęszczała również na lekcje skrzypiec i oboju). Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury i kompozycji (dyplom 1974 r. u prof. K. Pendereckiego). Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u prof. H. Swarowsky’ego (Austria, 1971-72). Od 1974 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie i członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki.
W twórczości kompozytorskiej Joanny Wnuk-Nazarowej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna oraz do spektakli Teatru TV. W 1991 r. wygrała konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie. Z rekomendacji Unii Wolności w latach 1997-99 była ministrem kultury i sztuki.
Od 2000 do 2018 r. Joanna Wnuk-Nazarowa pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego NOSPR – jednej z najważniejszych instytucji kultury na Górnym Śląsku. W tym czasie zainicjowała wiele popularnych i nowatorskich przedsięwzięć, które promowały wybitnych kompozytorów, NOSPR i Katowice – miasto, w którym tworzyli Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar – zaznaczają przedstawiciele lokalnych władz. 15 września 2000 r. - w drodze konkursu - została dyrektorem naczelnym i programowym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była inicjatorką i pomysłodawczynią wszystkich projektów orkiestry: Maratonu twórczości Góreckiego, Pociągu do muzyki Kilara, Muzycznych Podróży Morskich, Dnia Kilara, Nocy Kilara, Festiwalu Górecki-Penderecki w 75. rocznicę urodzin, a także biennale Festiwalu Prawykonań-Polska Muzyka Najnowsza.
Została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, srebrnym i złotym medalem „Gloria Artis”, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki III stopnia za działalność pedagogiczną, Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich, a także Nagrodą Honorową Koryfeusz Muzyki Polskiej w 2018 r.
Obecnie jest w Komitecie Honorowym Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, mającego popularyzować polską muzykę na świecie oraz utrwalać w świadomości odbiorców znaczenie postaci Szymanowskiego i jego twórczości. Pierwszy konkurs odbył się w Katowicach w dniach 10-23 września 2018 r. Podczas finałowej gali Joanna Wnuk-Nazarowa została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.
W 2021 roku Joanna Wnuk-Nazarowa skomponowała swoją pierwszą operę. Bezpośrednim impulsem do napisania „Wandy”, były obchody Roku Cypriana Kamila Norwida. Premiera pełnej inscenizacji dzieła odbyła się 1 kwietnia 2023 r. w Operze Krakowskiej.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/645016-kim-sa-odznaczeni-orderem-orla-bialego-sylwetki