Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek otworzą konferencję „Rok od ustawy o obronie Ojczyzny – Rok ważnych zmian”. Uczestnicy konferencji mają przeanalizować i podsumować zmiany w sferze obronności i w Siłach Zbrojnych RP, które umożliwiła ta ustawa.
Konferencja będzie poświęcona m.in. priorytetom rozwoju Sił Zbrojnych RP
Konferencja ma się rozpocząć od przemówień inaugurujących, które wygłoszą były wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński oraz wicepremier, szef MON i obecny szef Komitetu Mariusz Błaszczak.
Jak podają organizatorzy, konferencja będzie podzielona na dwa panele. W pierwszym z nich pt. „Priorytety rozwoju Sił Zbrojnych RP” głos zabierze wicepremier Błaszczak, a także prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Wiesław Kukuła i szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś.
„Nowe zdolności Sił Zbrojnych RP” - to tytuł drugiego panelu, w którym mają wziąć udział: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, dowódca 1 Dywizji Legionów Piechoty gen. bryg. Norbert Iwanowski, szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel oraz dowódca Komponentu Wojsk Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda.
Uczestnicy konferencji przeanalizują i podsumują przełomowe zmiany w sferze obronności i Siłach Zbrojnych RP, które umożliwiła Ustawa o obronie Ojczyzny. Omówią m.in. tematy związane ze zwiększeniem finansowania SZ RP, usprawnieniem procesu rekrutacji, modernizacją techniczną i rolą polskiego przemysłu obronnego w tym zakresie, rozwojem jednostek Wojska Polskiego oraz cyberbezpieczeństwem. Panele uzupełni dyskusja o tym, jak ustawa wpłynęła na system dowodzenia SZ RP oraz jakie jeszcze wyzwania legislacyjne czekają Wojsko Polskie w przyszłości
— zapowiedziało MON.
Jak dodano, konflikt na Ukrainie jasno pokazał, że nowoczesna armia nie może efektywnie funkcjonować bez nowoczesnych rozwiązań prawnych.
Ustawa o obronie Ojczyzny nie tylko porządkuje dotychczas rozproszony system prawny, ale również daje podstawę do formułowania długofalowych planów rozwoju SZ RP. Dzięki ustawie planowanie zostało osadzone w przejrzystym i efektywnym systemie finansowania, który zapewni Wojsku Polskiemu stabilność i komfort funkcjonowania na wiele lat
— oceniono.
Co zawiera ustawa o obronie ojczyzny?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny 18 marca 2022 r. Weszła ona w życie 23 kwietnia 2022 r. Jej głównym celem było zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.
W ustawie o obronie ojczyzny zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, „uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa”.
Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych. Na mocy tej ustawy w maju 2022 r. utworzono Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w Banku Gospodarstwa Krajowego.
CZYTAJ TAKŻE: Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie! Jej inicjatorem był wicepremier ds. bezpieczeństwa, szef PiS Jarosław Kaczyński
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/643808-minal-rok-od-wprowadzenia-ustawy-o-obronie-ojczyzny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.