W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę rządu w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji. Znamy więc pełną treść dokumentu.
Przypomnijmy, we wtorek Rada Ministrów przyjęła - z inicjatywy wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka - uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką.
Wiceminister Mularczyk podczas późniejszej konferencji prasowej powiedział, że celem uchwały jest formalne ustosunkowanie się polskiego rządu do odpowiedzi, jaką Niemcy wystosowały na polską notę dyplomatyczną ws. domagania się reparacji wojennych i odszkodowań. Mularczyk stwierdził, że „strona niemiecka w formie bardzo lakonicznej odpowiedziała, że kwestia reparacji jest zamknięta”.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Rząd przyjął uchwałę Mularczyka! „Pomoże definitywnie zakończyć dyskusje na temat rzekomego zrzeczenia się przez Polskę reparacji”
PEŁNA TREŚĆ UCHWAŁY:
UCHWAŁA NR 51
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 2023 r.
w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej
Rada Ministrów, działając na podstawie art. 146 ust. 1 oraz 4 pkt 9 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., oświadcza, co następuje:
§ 1. Ani w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ani w czasach wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, odzyskawszy w 1989 r. możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, Rząd Polski i Rząd Republiki Federalnej Niemiec nie zamknęły kwestii reparacji, odszkodowania, zadośćuczynienia ani innej formy rekompensaty za straty materialne i niematerialne, jakie Polska i Polacy ponieśli w wyniku bezprawnej napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.
§ 2. W szczególności ani Rząd PRL, ani Rząd wolnej Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie zrzekły się skutecznie i nie zrezygnowały z dochodzenia od Republiki Federalnej Niemiec reparacji, odszkodowania czy zadośćuczynienia za straty spowodowane w czasie II Wojny Światowej.
§ 3. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przypomina, że kwestia reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat poniesionych przez Polskę i Polaków w wyniku II Wojny Światowej nie została dotychczas uregulowana pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w formie umowy międzynarodowej.
§ 4. Mając na uwadze ogrom krzywd, cierpień i szkód wyrządzonych przez Niemcy w trakcie II Wojny Światowej, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że kwestia zasad wypłaty reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat poniesionych przez Polskę i Polaków wymaga jak najszybszego uregulowania pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
CZYTAJ WIĘCEJ: Konferencja w Paryżu nt. szacowania strat wojennych. Mularczyk: Raport o stratach Polski jest dobrze przyjmowany na świecie
olnk/wPolityce.pl/monitorpolski.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/643650-uchwala-ws-reparacji-opublikowana-w-monitorze-polskim