Żadna partia polityczna, żaden polityk nie powinien używać pamięci o Janie Pawle II przeciwko drugiemu człowiekowi - powiedział szef PO Donald Tusk w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Kleosina (woj. podlaskie).
Tusk podkreślił, że Polki i Polacy zawsze będą pamiętać papieża Jana Pawła II jako tego, który pomógł odzyskać nam godność i wolność, a Polsce niepodległość.
Żadna partia polityczna, żaden polityk nie powinien używać pamięci o Janie Pawle II przeciwko drugiemu człowiekowi
— oświadczył szef PO.
Zwrócił uwagę, że wszystkich nas dotknęła „ta agresywna dyskusja” po materiale pokazanym niedawno przez jedną z telewizji.
Ja sobie wtedy przypomniałem jedno z tych spotkań z Janem Pawłem II w Gdańsku na Zaspie. Jan Paweł II zwrócił się wtedy do nas, mówię o tych wszystkich, którzy wzięli ze sobą zakazane wtedy transparenty „Solidarności” (…) Wszyscy czekaliśmy na takie słowa zagrzewające do boju, do walki, a Ojciec Święty powiedział wtedy te smutne słowa o tym czym jest naprawdę solidarność i zresztą powtarzał na różnych spotkaniach w różny sposób, ale zawsze tak samo przekonująco, że solidarność to nigdy jeden przeciw drugiemu, że solidarność to jest jak jeden drugiemu brzemiona niesie
— powiedział Tusk.
Opowieść o „Solidarności”
I - jak dodał - „tacy zapaleńcy wówczas, jak ja myśleli sobie - no nie, no jak to, przecież my jesteśmy w tej +Solidarności+, żeby walczyć z kimś”.
I trochę lat minęło zanim zrozumiałem, że ta prawdziwa +Solidarność+ to była walka o coś, a niekoniecznie z kimś
— zaznaczył szef PO.
I tak sobie uświadomiłem, kiedy rozgorzała ta dyskusja o Janie Pawle II w ostatnim czasie, że przecież to wszystko, co myślę, że też dla państwa jest tak ważne w ostatnich latach było, działo się, zdarzyło się w jakimś sensie pod patronatem, a często z nadzwyczajnie skuteczną pomocą Jana Pawła II
— powiedział lider PO.
Tusk podkreślił też, iż nie ma żadnych wątpliwości, iż „gdyby nie jednoznaczne mocne, klarowne słowa Ojca Świętego to być może nie weszlibyśmy do Unii Europejskiej”.
Wtedy, kiedy mówił słowa o wolności, w tym o wolności słowa, kiedy uczył takiej fundamentalnej przyzwoitości, empatii człowieka do człowieka, to wszystko kształtowało Polskę, z której dzisiaj jesteśmy tak dumni, nawet jeśli każdy kolejny dzień przynosi różne przykre sytuacje, ale wszyscy nosimy tę dumę w sercu z Polski, także dzięki jego wielkiemu wysiłkowi
— podkreślił Tusk.
6 marca w TVN 24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, dotyczący tego, co metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.
mly/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/643463-udaje-bogobojnego-tusk-opowiada-o-janie-pawle-ii