Bezpieczeństwo, polityka historyczna oraz relacje dwustronne będą tematami rozmów prezydentów Polski i Izraela: Andrzeja Dudy i Icchaka Herzoga. Spotkanie rozpoczęło się w środę rano w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że głównym tematem spotkania będzie kwestia bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i tego, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na agresywną politykę rosyjską.
Drugim tematem rozmów ma być polityka historyczna i pamięć o nazistowskich zbrodniach na terytorium Polski.
Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce
— podkreślił Przydacz.
Przydacz zwrócił uwagę, że po okresie mniejszej intensywności relacji, dialog polsko-izraelski na poziomie prezydenckim został wznowiony.
Dyskutowane będą kwestie relacji między Warszawą a Tel Awiwem, a także wyzwania natury bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu
— zapowiedział szef BPM.
Wcześniej prezydent Duda spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. W południe trzej prezydenci wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/643230-spotkanie-prezydentow-polski-i-izraela