Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został otruty metalami ciężkimi; jest bardzo osłabiony; ginie za walkę przeciwko rosyjskiemu reżimowi - właśnie za to zabija go Władimir Putin - mówił w czwartek w TVP Info jego pełnomocnik Giorgi Chaladze.
Jakimi substancjami miano otruć Saakaszwilego?
Chaladze wskazał, że Saakaszwili został otruty rtęcią, arszenikiem i innymi substancjami.
Jest bardzo osłabiony. Ginie za walkę przeciwko rosyjskiemu reżimowi, to właśnie za to zabija go Władimir Putin, który jest zbrodniarzem wojennym
— ocenił pełnomocnik b. prezydenta Gruzji w cytowanej przez portal tvp.info rozmowie na antenie stacji.
W środę Saakaszwili otrzymał doroczną Nagrodę Prometejską w ramach Forum Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego organizowanego przez portal Niezależna.pl.
W imieniu więzionego laureata nagrodę w Warszawie odebrała jego matka - Giulia Alasani.
Mikheil Saakaszwili w gruzińskim więzieniu
Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013. W czasie swojej prezydentury musiał zmierzyć się z rosyjską inwazją w rejonach Abchazji i Osetii Południowej. Postrzegany był jako polityk prozachodni, dążył do dołączenia Gruzji do NATO.
Saakaszwili nie mógł odebrać nagrody osobiście, ponieważ wciąż przebywa w gruzińskim więzieniu. Został zatrzymany w październiku 2021 r., kiedy po ośmiu latach powrócił do Gruzji z uchodźstwa. W 2018 r. sąd gruziński skazał go zaocznie na sześć lat więzienia za nadużycie władzy w czasie pełnienia obowiązków. Sam Saakaszwili zaprzecza tym zarzutom i uznaje je za motywowane politycznie.
W listopadzie 2021 r. Saakaszwili został przeniesiony do szpitala więziennego po strajku głodowym i doniesieniach o pogorszeniu stanu zdrowia, co rodzi obawy o jego życie. W raporcie z grudnia 2022 r. gruzińskiej organizacji pozarządowej Empathy zajmującej się rehabilitacją ofiar tortur zdiagnozowano u Saakaszwilego ponad 20 zaburzeń – w tym 10 poważnych – i stwierdzono, że stan jego zdrowia nie pozwala na pobyt w więzieniu.
Pomimo tych okoliczności 6 lutego 2022 r. sędzia sądu okręgowego w Tbilisi odrzucił wniosek Saakaszwilego o zwolnienie lub odroczenie wyroku ze względów zdrowotnych. Sam były prezydent wielokrotnie prosił o umożliwienie wyjazdu za granicę w celu uzyskania odpowiedniego leczenia. Gotowość jego przyjęcia zadeklarowały m.in. polskie władze.
Nagroda Międzymorza nazwana Nagrodą Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego została stworzona, aby docenić działania na polu dyplomatycznym, mające na celu integrację i rozwój państw pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatyckim. To pierwsza odsłona tej nagrody.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/642430-pelnomocnik-saakaszwilego-ginie-za-walke-przeciwko-rezimowi