Sejm RP wspiera ustanowienie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie zmierzające do ukarania sprawców zbrodni; ich ściganie jest niezbędne do pokazania, że prawo międzynarodowe nie pozwala na bezkarność - głosi projekt uchwały przyjęty przez sejmową komisję spraw zagranicznych.
Trybunał ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie
Projekt wniosła grupa posłów PiS, komisja spraw zagranicznych na środowym posiedzeniu przeprowadziła jego pierwsze czytania. Tekst został poparty przez wszystkich polityków biorących udział w spotkaniu komisji. Do projektu zostały wprowadzone jedynie stylistyczne i redakcyjne poprawki rekomendowane przez Biuro Legislacyjne.
Szef komisji Radosław Fogiel (PiS) podkreślił, że celem projektu jest wyrażenie przez polski parlament apelu w sprawie ustanowienia specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Dodał, że dyskusja na ten temat w przestrzeni międzynarodowej toczy się już od dłuższego czasu.
Mamy oczywiście Międzynarodowy Trybunał Karny, który niedawno wystawił nakaz aresztowania dla przywódcy Federacji Rosyjskiej, mamy rozmaite ciała międzynarodowe, które mogą dotyczyć zbrodni wojennych, zbrodni przeciw ludzkości popełnianych na Ukrainie. Ale jest jeszcze kwestia samej zbrodni agresji, tutaj wiele krajów, w tym Polska jako jeden z krajów wiodących, pracuje nad ustanowieniem takiego specjalnego trybunału
— wyjaśnił Fogiel.
Obecny na posiedzenie komisji, wiceszef MSZ Wojciech Gerwel powiedział, że resort dyplomacji popiera projekt uchwały i wyrażoną w nim ideę.
CZYTAJ TEŻ:
Co zawiera projekt?
W projekcie uchwały Sejmu w sprawie ustanowienia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie napisano - po uwzględnieniu poprawek - że „napaść zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest aktem agresji, który z powodu swojego charakteru, powagi i skali stanowi rażące naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz zbrodnię agresji”.
Jak czytamy dalej, „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspiera ustanowienie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie zmierzające do ukarania sprawców zbrodni, a także zwraca uwagę, że dla skutecznego ścigania tego rodzaju międzynarodowej zbrodni konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie materiału dowodowego. Popiera zatem inicjatywy w tym zakresie w szczególności powołanie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie”.
Sejm RP, jak dalej głosi projekt, „podkreśla, że ściganie sprawców zbrodni międzynarodowych popełnionych na i przeciwko Ukrainie, w szczególności zbrodni agresji jest niezbędne do pokazania, że prawo międzynarodowe nie pozwala na bezkarność, a indywidualna odpowiedzialność karna może być ponoszona również przez przywódców państw”.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej będzie nieustannie wspierał i kontynuował współpracę z Ukrainą i innymi podobnie myślącymi partnerami w zakresie ustanowienia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie
— głosi w ostatnim akapicie projekt uchwały.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/642292-trybunal-ds-zbrodni-agresji-przeciwko-ukrainiekomisja-za