Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, które podał GUS, wynika, że znacznie zmalała liczba osób podających narodowość śląska (jako pierwszą lub drugą identyfikację). W 2011 roku było to 846,7 tys. osób, a w 2021 roku tylko 585,7 tys. osób.
W poprzednim spisie, który miał miejsce w 2011 roku, liczba osób deklarujących się jako Ślązacy wyniosła łącznie 846,7 tys. osób, z czego 375,6 tys. jako jedyną, a 435,8 tys. jako pierwszą.
We wtorek Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, obejmujące strukturę narodowo-etniczną oraz język kontaktów domowych. Spośród osób, które wskazały identyfikację inną niż polska, najwięcej – 585,7 tys. – było Ślązaków. 231,8 tys. badanych wskazało identyfikację śląską jako pierwszą (zadeklarowaną w pierwszym pytaniu), a 353,9 tys. jako drugą (w drugim pytaniu).
Piotr Spyra, współtwórca Ruchu Polski Śląsk, tak podsumował opublikowane dane:
Narodowy Spis Powszechny 2021 - klęska zwolenników narodowości śląskiej Główny Urząd Statystyczny ogłosił dziś wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 w zakresie identyfikacji narodowo-etnicznych.
Tożsamość narodowa i etniczna jest zjawiskiem dynamicznym, a kolejne Spisy Powszechne pokazują kierunki tej dynamiki. Porównanie liczby wskazań na narodowość śląską w dwóch ostatnich Spisach (2011 i 2021) pokazuje w sposób jednoznaczny, że zwolennicy przekształcenia nas - Ślązaków w odrębną grupę etniczną lub narodową, są w głębokiej defensywie.
Pokażę to na dwóch (dziś opublikowanych) wskaźnikach: na sumie wszystkich wskazań na narodowość śląską i na liczbie wskazań na narodowość śląską, jako pierwszą.
W Spisie z 2011 roku: było 847 tys. deklaracji śląskich (w tym 436 tys. osób deklarujących tę narodowość, jako pierwszą).
W Spisie z 2021 roku było ponad 585 tys. śląskich deklaracji narodowych (w tym prawie 232 tys. osób podało tę identyfikację, jako pierwszą).
Oznacza to spadek (odpowiednio) o 30,9% i 47%! Mamy więc drastyczny spadek liczby osób deklarujących narodowość śląską, co jest ciekawym polem do analizy.
Najważniejsza jest liczba osób deklarujących się wyłącznie jako Ślązacy, domyślnie w konfrontacji z tożsamością polską. Jej spadek jest informacją najważniejszą. Tu mamy - powtórzmy - wyraźny regres: z 436 tys. do 232 tys. Jeśli tożsamość śląska występuje obok polskiej, nie musi to oznaczać konfliktu, a jedynie szacunek dla tradycji lokalnej, miejscowej, regionalnej.
Na kolejnych miejscach znalazły się: identyfikacja kaszubska, którą wskazało w sumie 176,9 tys. osób, i niemiecka (132,5 tys. osób).
Jak widać, w Polsce maleje liczba osób, które podając swoją narodowość przedstawiają się wyłącznie jako Ślązacy, w kontrze do polskości. Sztucznie wykreowane, sprzeczne z procesem historycznym zjawisko traci rozpęd. I to jest bardzo dobra wiadomość. Nie można jednak sprawy tracić z oczu, ponieważ - niestety- wciąż wiele instytucji na Śląsku opanowanych jest przez ludzi, którzy Polsce -często otwarcie - źle życzą.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/642242-zmalala-liczba-osob-identyfikujacych-sie-jako-slazacy