Po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy doszło do podpisania szeregu dokumentów.
W obecności prezydenta i premiera podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm. Podpisane zostało również memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Konferencja Morawieckiego i Zełenskiego: Zachód przykładał swoją miarę do przywódców Rosji. „Nie ma mowy o resecie”
List intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz Morawiecki podpisali w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak. Podjęliśmy również decyzję o wspólnej produkcji broni i amunicji - powiedział prezydent Zełenski.
W KPRM w obecności Zełenskiego i Morawieckiego, podpisane zostało m.in. porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Później prezydent Zełenski i premier Morawiecki podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.
W oświadczeniu po spotkaniu z polskim premierem, prezydent Ukrainy podkreślił, że rozmowy zaowocowały powstaniem „pakietu dla ukraińskiego wojska, dla obrony wolności Ukrainy, Polski i całego świata”.
To bardzo ważne, by ci, którzy są w okopach, gdzie jest tak gorąco, na wschodzie i południu Ukrainy, wiedzieli, że tutaj w Warszawie umówiliśmy się, że dodamy wszystkim żołnierzom więcej siły - ta siła jest nam bardzo potrzebna
— mówił Zełenski, dziękując Morawieckiemu za wsparcie i współpracę.
Prezydent Ukrainy wymienił, że chodzi o dostawy polskich wozów bojowych Rosomak, a także systemów Rak (moździerzy samobieżnych na podwoziach Rosomaków - PAP), a także „bardzo potrzebnych zestawów przeciwlotniczych Piorun”.
Cudownie, że je robicie, to bardzo ważny produkt, który chroni ukraińskie życia. Razem z naszym braćmi podjęliśmy też dzisiaj decyzję o stworzeniu wspólnych zakładów dla produkcji broni i amunicji - nasz przemysł w tej branży będzie bardziej efektywny
— mówił prezydent Ukrainy.
Jak podkreślił, w kwestii wspierania Ukrainy „widać przywództwo Polski”, np. w „koalicji czołgowej”, przekazującej Ukrainie zachodnie czołgi Leopard 2. Zełenski podkreślił także konieczność stworzenia wraz z sojusznikami „koalicji awiacyjnej” na rzecz przekazywania Ukrainie samolotów bojowych.
„Dostarczamy bardzo dobry sprzęt”
Ukraina kupuje od Polski uzbrojenie i broń produkowana w polskich zakładach w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach i trzeba to podkreślić, że ta broń, którą do tej pory przekazaliśmy, także ta, którą sprzedajemy, jak Rosomaki, które stoją tutaj za nami, jak trzy kompanie Raków, czy chociażby Kraby, które pojechały na Ukrainę i tam się bardzo dobrze sprawdzają, to jest też broń, która w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenie armii ukraińskiej, bo już stanowią ważną część uzbrojenia armii polskiej
— mówił premier.
Dostarczamy bardzo dobry sprzęt, także Pioruny, bo o nich też rozmawialiśmy i one też w przyszłości będą bardzo ważne i dla Ukrainy i dla Polski
— dodał.
Morawiecki zaznaczył też, że „już setki polskich firm są gotowe do odbudowy Ukrainy” i że „podpisaliśmy dziś już pierwsze umowy w tym zakresie”.
Jednocześnie szef polskiego rządu przypomniał, że Polska wraz z Komisją Europejską i Ukrainą prowadzi działania na rzecz powrotu porwanych, zabranych rodzicom i uprowadzonych do Rosji dzieci ukraińskich.
To wyjątkowe barbarzyństwo i staramy się, aby przywrócić te dzieci ich rodzicom
— podkreślił Morawiecki.
Porozumienia na odbudowę Ukrainy
Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim podziękował za pomoc humanitarną Polski dla Ukrainy.
Jak zaznaczył, „przez polskie drogi i porty przechodzi dla Ukrainy pomoc wojskowa, energetyczna, medyczna”.
W sposób szczególny chcę podziękować za pomoc humanitarną. To jest dla nas bardzo ważne
— podkreślił.
Otwieramy nowe połączenie Kijów-Warszawa poprzez Rawę Ruską i Hrebenne. Spodziewamy się, że będzie działać już w najbliższych miesiącach
— powiedział Zełenski.
Przekazał, że „zostały podpisane osobne porozumienia na odbudowę Ukrainy”.
Mam nadzieję, że przyczyni się to rozwoju polskiego i ukraińskiego biznesu
— dodał Zełenski.
Jesteśmy żywo zainteresowani wzrostem gospodarczym, który przyczyni się do zwiększenia miejsce pracy w Ukrainie i w Polsce
— mówił.
Chcę podkreślić, że pracujemy nad minimalizacją ryzyka wojennego
— dodał prezydent Ukrainy.
Przekazał, że w czasie spotkania z premierem Morawieckim rozmawiał także „na temat zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską”.
Dziękuję polskiemu rządowi za nieustanne wsparcie Ukrainy w procesie integracji z UE
— powiedział Zełenski.
Jak dodał, trwa również „szukanie rozwiązań, w jaki sposób odzyskać ukraińskie dzieci, które zostały porwane i deportowane przez Rosję, która chce pozbawić je kraju rodzinnej i narodowej tożsamości”.
Nasi polscy bracia gotowi są pomóc Ukrainie w poszukiwaniu naszych małych, kochanych dzieci, aby wróciły do swojego kraju
— podkreślił.
Dziękują za wspólną inicjatywę Polski i UE w tej sprawie
— oświadczył Wołodymyr Zełenski.
Dziękuję narodowi polskiemu za pomoc
— dodał prezydent Ukrainy.
Memorandum o współpracy w odbudowie Ukrainy
W środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i wicepremier Ukrainy Oleksander Kubrakova podpisali memorandum o współpracy między Polską a Ukrainą w zakresie odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy oraz umowę o wspólnej produkcji amunicji czołgowej.
Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą w odbudowie naszego wschodniego sąsiada – to cel memorandum podpisanego dziś przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę i wicepremiera Ukrainy Oleksandra Kubrakova
— przekazało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Polska i Ukraina zgodziły się współpracować przy odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją, a w międzyczasie wspólnie produkować pociski czołgowe kalibru 125 mm, których Ukraina potrzebuje do odparcia rosyjskiej inwazji.
Dokumenty zostały podpisane w obecności prezydent Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego oraz polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.
Wojna nadal trwa, dlatego bieżąca pomoc i odpowiadanie na aktualne potrzeby jest teraz priorytetem. Jednak chcemy też wspierać Ukrainę później, w jej powojennej odbudowie. We współpracy z naszymi sojusznikami, partnerami i instytucjami międzynarodowymi, chcemy odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy. Doświadczenie Polski, jako centrum logistycznego dla bieżącej pomocy może zostać rozszerzone na centrum logistyczne na rzecz odbudowy Ukrainy
— powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Odbudowa Ukrainy to nie tylko odbudowa budynków, ale także modernizacja kraju i reformy umożliwiające członkostwo m.in. w Unii Europejskiej. Wsparcie odbudowy to także wymiana doświadczeń i know-how. Deklarujemy wsparcie Ukrainy w procesie dostosowań prawodawstwa do wymogów UE
— dodał.
Strona ukraińska będzie przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy.
Strona polska deklaruje gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym dostawami niezbędnych materiałów i wyrobów.
Jak przekazano, ponad 2100 polskich firm zgłosiło się do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy.
Od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 10 mln osób uciekających przed wojną. Ok. 1,5 mln obywateli Ukrainy nadal przebywa w Polsce. Wśród nich są także przedsiębiorcy. Dzięki przyjętej jeszcze w marcu 2022 r. ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, przedsiębiorcy z tego kraju, którzy uzyskali numer PESEL w Polsce, mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski.
W ciągu roku wojny - od 24 lutego 2022 r. do 31 marca br. - do bazy CEIDG wpłynęło ok. 25 tys. wniosków o rejestrację działalności gospodarczej obywateli Ukrainy w Polsce.
kk/gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/641403-podpisano-wazne-polsko-ukrainskie-umowy