„51 migrantów próbowało w poniedziałek wbrew przepisom dostać się z Białorusi do Polski” - podsumowała w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna. W rejonie Mielnika migranci rzucali kamieniami w polskie patrole. Nikt nie odniósł obrażeń. Do podobnych zajsć doszło także na granicy łotewsko-białoruskiej.
SG podała na Twitterze, że w polskie patrole kamieniami i gałęziami rzucały ok. 20-osobowe grupy agresywnych migrantów, którzy wcześniej próbowali dostać się do Polski. Zdarzenie widać na opublikowanym na Twitterze filmiku. SG podała, że nikt z atakowanych polskich funkcjonariuszy nie odniósł obrażeń.
Nie ustają próby przekroczenia granicy na odcinkach, gdzie są rzeki. Ostatniej doby do Polski przez rzekę Świsłocz chciały się nielegalnie dostać trzy osoby. Przeprawiały się przez rzekę, ale gdy zobaczyły polskie patrole, zawróciły.
SG podała także, że na terenie działania placówki SG w Narewce za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano Ukraińca. Przewoził on migrantów z Egiptu, Syrii i Maroka.
Podlaski Oddział SG w Białymstoku podsumowywał w poniedziałek (łącznie z danymi z ostatniego weekendu), że w 2023 r. zatrzymano blisko 170 osób, które pomagały w nielegalnym przekraczaniu granicy.
Od początku roku przejść nielegalnie z Białorusi do Polski próbowało ponad 5,5 tys. migrantów, z czego w marcu było to ponad 2,5 tys. prób, w kwietniu - ponad 200 osób.
Na 186 km granicy polsko-białoruskiej jest zbudowana stalowa zapora o wysokości 5,5 metra. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna (system kamer i czujników), która ma działać na nieco ponad 200 km granicy. Trwają jeszcze prace przy budowie ostatniego, ok. 25-km odcinka zapory elektronicznej w rejonie Narewki i Białowieży.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.
Obecnie w regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej (pas 15 metrów od granicy państwa lub brzegu wód granicznych), a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.
Podlaski Oddział SG podsumowywał w poniedziałek, że w 2023 roku nielegalnie granicę białorusko-polską chcieli przekroczyć obywatele 37 różnych państw.
Gorąco także na Łotwie
Do podobnych zajść, które można nazwać atakami hybrydowymi, doszło także na granicy łotewsko-białoruskiej.
Białoruska straż graniczna namawiała imigrantów próbujących przekroczyć nielegalnie granicę z Łotwą do agresji i uzbrojenia się
— powiedział szef łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats.
Pujats podkreślił, że pomiędzy łotewską i białoruską strażą graniczną nie doszło do bezpośrednich starć, ale pojawiły się doniesienia, że białoruskie służby „namawiały (imigrantów), by byli uzbrojeni i dopuszczali się agresji w stosunku do łotewskich strażników granicznych” - pisze portal LSM. Według tych doniesień białoruska straż graniczna miała proponować imigrantom uzbrojenie w broń palną.
Przedstawiciel łotewskiej straży granicznej nie wykluczył różnych form prowokacji ze strony białoruskiej.
Dochodzi do werbalnej agresji wobec łotewskich strażników granicznych ze strony białoruskich służb. Oczywiście również obserwujemy, co dzieje się w Polsce, gdzie doszło do fizycznej agresji wobec polskich strażników granicznych. Oceniamy prawdopodobieństwo takiego ryzyka jako całkiem wysokie
— dodał.
Jak poinformował Pujats, w styczniu granicę nielegalnie próbowały przekroczyć 344 osoby, w lutym 377, a w marcu 556.
Loty z Iraku, z Bagdadu do Mińska zostały wznowione. Są też doniesienia o lotach z Teheranu, więc presja nielegalnej migracji może wzrosnąć
— zaznaczył.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/641245-hybrydowe-ataki-bialorusi-na-granice-polski-i-lotwy-wideo