Rządowy program wsparcia rodzin 500 + okazał się wielkim sukcesem. Pomógł milionom rodziców radzić sobie z kosztami wychowywania dzieci, dla wielu grup społecznych oznaczał wyjście z zaklętego kręgu braku środków na edukację czy też wypoczynek. Teraz, w roku wyborczym, trwa dyskusja, czy program należy finansowo zaktualizować; inflacja sprawiła przecież, że pieniądze, które otrzymują rodziny, są w istocie mniejsze niż te, które otrzymywały w 2016-ym roku. Rząd na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie.
Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy mają dość mieszane uczucia w sprawie ewentualnej rewaloryzacji 500+.
Zdaniem 22 proc. - uważa, że 500+ należy podnieść o wysokość inflacji z ostatnich lat.
W opinii 21 proc. - wypłacaną kwotę należy pozostawić bez zmian.
28 proc. respondentów uważa, że program należy całkowicie zlikwidować.
9 proc. opowiada się za podniesieniem wypłacanego wsparcia o 100 proc., czyli do kwoty 1000 złotych miesięcznie na dziecko.
Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 20 proc. badanych.
Szczegóły badania trudno uznać za zaskoczenie. Wśród wyborców PiS dominują osoby opowiadające się za podniesieniem 500+ o wskaźnik inflacji (42 proc.), a wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej zwolennicy likwidacji programu (35 proc.).
Przed rządem trudne decyzje w tej sprawie. Z pewnością podniesienie kwoty świadczenia pomogłoby wielu rodzinom, które dziś zmagają się z putin-inflacją.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 24 do 27 marca 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1047 osób.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/641139-nasz-sondaz-czy-rzad-powinien-podniesc-swiadczenie-500