W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w środę rozpoczął się „okrągły stół” rolniczy ws. sytuacji na rynku w związku z ilością sprowadzonego ukraińskiego zboża do Polski. W obradach uczestniczy m.in. wicepremier Henryk Kowalczyk i przedstawiciele organizacji rolniczych.
KE deklaruje uruchomienie rezerwy kryzysowej
Jest kolejna deklaracja Komisji Europejskiej ws. uruchomienia kolejnej rezerwy kryzysowej w rolnictwie
— przekazał w środę minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Według ministra może to oznaczać, że na wsparcie rolników przeznaczone będzie ponad 500 mln zł.
Przed rozpoczęciem rozmów Kowalczyk poinformował uczestników spotkania o kolejnych mechanizmach pomocowych jakie ma uruchomić Komisja Europejska.
Wicepremier przekazał, że „jest kolejna deklaracja - jak na razie Komisji Europejskiej” ws. uruchomienia ewentualnej kolejnej transzy w ramach rezerwy kryzysowej w rolnictwie. Przypomniał, że pierwsza część w wysokości 29,6 mln euro (ok. 140 mln zł) „jest już bardzo bliska zatwierdzenia przez KE ostatecznie”. Ta pomoc - jak zwrócił uwagę - przeznaczona będzie dla państw graniczących z Ukrainą.
Ale jest już bardzo blisko decyzji kolejnej, czyli uruchomienia kolejnej części rezerwy kryzysowej w rolnictwie, też mówimy o ponad 20 mln euro
— powiedział Kowalczyk.
Minister podkreślił, że środki z UE w 100 proc. są uzupełnianie z budżetu krajowego.
Będzie to w przybliżeniu ponad 500 mln zł
— dodał.
Protesty rolników
W ubiegły czwartek rolnicy rozpoczęli protest pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Domagają się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy. Protestujący rozbili tzw. Zielone Miasteczko.
24 marca br. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź projektu, który wprowadzi pomoc w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich.
Proponuje się, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł
— poinformowano.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/640381-rozpoczely-sie-obrady-rolniczego-okraglego-stolu