Skorzystam z przysługującego Prokuratorowi Generalnemu uprawnienia i skieruję do TK stanowisko ws. nowelizacji ustawy o SN; będzie ono diametralnie odmienne od tego, które zaprezentował premier Mateusz Morawiecki - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Na wtorkowej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro był pytany o skierowane do TK stanowisko Prezesa Rady Ministrów ws. noweli ustawy o SN. Stanowiska w sprawie powinni przedstawić jeszcze Sejm oraz Prokurator Generalny.
Prokurator Generalny skorzysta z przysługującego mu uprawnienia i wyśle takie stanowisko. Będzie ono całkowicie, można powiedzieć diametralnie odmienne od tego, które zaprezentował pan premier
— poinformował minister.
Ale wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości, jako że zajmuje się sprawami europejskimi, działa w obszarze polityki prokuratorów (…), zajmie też stanowisko w stosunku do pisma, które przygotował pan premier
— dodał Ziobro. Zaznaczył, że być może już w środę zostanie wystosowany komunikat w tej sprawie.
Nie jest to stanowisko, które byłoby reprezentatywne dla całego rządu w tej sprawie. To na pewno
— podkreślił.
Kaleta: Czytam stanowisko premiera i przecieram oczy ze zdumienia
Czytam stanowisko @PremierRP do wniosku Prezydenta @AndrzejDuda do TK w sprawie ustawy o SN i przecieram oczy ze zdumienia. Według tego stanowiska ustawa o SN stanowi dostosowanie prawa polskiego do prawa UE. Prawem UE ma być m.in. interpretacja traktatów UE z orzeczenia TSUE, która na wniosek Premiera została przez TK uznana za niekonstytucyjną…
— napisał z kolei na Twitterze Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
Zatem, Premier w swoim stanowisku odrzucił i zignorował orzeczenie TK, które dokładnie w tej sprawie TK wydał na jego wniosek… Nadto, w kilku innych miejscach Premier wskazuje, że status sądów należy oceniać przez pryzmat orzeczeń TSUE i ETPCz, co w jeszcze innych wyrokach TK uznał za niekonstytucyjne. Stanowisko Premiera z jego upoważnienia podpisał szef RCL @KrzSzczucki. Stanowisko Premiera należy czytać w ten sposób, że o statusie sędziów w Polsce decyduje wyłącznie UE i jej organy oraz ETPCz. Daleką drogę przeszliśmy…
— stwierdził.
Stanowisko premiera przekazane TK
Stanowisko Prezesa Rady Ministrów przekazane TK głosi, że „zaskarżone przez prezydenta Andrzeja Dudę zapisy styczniowej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, m.in. te dotyczące testu niezależności sędziego oraz przekazujące sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów do NSA są zgodne z konstytucją”.
Przypomnieć należy, że celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających Polsce złożenie pierwszego wniosku o płatność funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. (…) Ustawa będąca przedmiotem niniejszego postępowania pozwala w sposób zgodny z konstytucją uzyskać należne Polsce środki szczególnie potrzebne na rozwój w okresie znaczących wyzwań gospodarczych
— podkreślono w stanowisku szefa rządu podpisanym z upoważnienia premiera przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Krzysztofa Szczuckiego.
Obszerne, liczące blisko 100 stron, stanowisko Prezesa Rady Ministrów - jako pierwsze z pisemnych stanowisk, które powinny być złożone do tej sprawy - pojawiło się na stronie TK. Dokument jest datowany na 24 marca br.
Uchwalona w styczniu nowelizacja ustawy o SN autorstwa PiS ma - według autorów - wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak 10 lutego br. - po tym, jak ustawa trafiła na biurko prezydenta - Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Jednocześnie zaapelował wtedy do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.
W opublikowanym kilkanaście dni później wniosku prezydenta Dudy do TK zakwestionowane zostały zasadnicze zapisy nowelizacji o SN, w tym te o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA, a także vacatio legis noweli określona na 21 dni.
Stanowiska w sprawie powinni przedstawić jeszcze Prokurator Generalny oraz Sejm. TK nie wyznaczył na razie terminu rozpoznania tej sprawy. Trybunał powinien zająć się wnioskiem prezydenta w pełnym składzie. Do przeprowadzenia rozprawy w pełnym składzie niezbędne jest zebranie się co najmniej 11 sędziów TK.
tkwl/PAP/Twitter
CZYTAJ TAKŻE: Kancelaria Prezydenta RP: Liczymy na szybkie rozpatrzenie wniosku do TK w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/640278-bedzie-stanowisko-pg-do-tk-ziobro-odmienne-niz-premiera
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.