Wszystkie wątpliwości wokół konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” prowadzonego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju muszą oczywiście zostać wyjaśnione. Uczciwe spojrzenie na sprawę nakazuje jednak dostrzec dwie rzeczy. Po pierwsze - żadna złotówka na projekty „trefne” nie wypłynęła. Po drugie, właśnie dlatego, że wewnętrzne mechanizmy kontrolne zadziałały, próba wyłudzenia pieniędzy publicznych się nie powiodła. Taki obraz bardzo jednak nie pasuje do planów opozycji, dlatego temat jest bez przerwy pompowany i nadmuchiwany.
Oto jeden z wątków w którym poseł Dariusz Joński zostaje złapany na podaniu ewidentnej nieprawdy.
I pan Bielan i Morawiecki mówią, że to oni zablokowali, to oni zawiadomili. Szanowni Państwo, okazuje się, że nie było żadnego audytu w NCBiR. Mamy pismo z 3 lutego. To jest dzień w którym weszliśmy, rozpoczęliśmy kontrolę z posłem Szczerbą w NCBiR. I dopiero 3 lutego jest wniosek o przeprowadzenie kontroli podpisany przez dyrektora Kucha. I jeszcze w niej powołuje się na informacje, które już pojawiły się w mediach. To jest kłamstwo
— dowodził na konferencji, transmitowanej przez TVN 24, poseł Dariusz Joński.
A jak jest naprawdę?
Sięgamy do „Oświadczenia” NCBiR z 15 marca, zamieszczonego na stronach rządowych, gdzie czytamy:
W odniesieniu do informacji pojawiających się w mediach i dotyczących działań kontrolnych prowadzonych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w związku z konkursem „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” oraz pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, że dopiero interwencja poselska dała impuls do działań kontrolnych w ww. temacie poniżej przekazujemy informację o faktycznie prowadzonych działaniach w porządku chronologicznym.
9 stycznia 2023 r. p. o. dyrektor NCBR dr Paweł Kuch rozpoczął czynności sprawdzające realizowane przez Biuro Prawne i Biuro Dyrektora Centrum dotyczące dwóch największych pod względem dofinansowania wniosków w konkursie „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”.
18 stycznia 2023 r. Dział Audytu i Kontroli Wewnętrznej w NCBR rozpoczął wstępne czynności sprawdzające przed podjęciem decyzji o wszczęciu kontroli doraźnej „Czynności kontrolne w zakresie wyboru Wniosku do dofinansowania Projektu nr POIR.01.01.01-00-0233/22, złożonego w konkursie nr 1/1.1.1/2022”.
25 stycznia 2023 r. została wydana decyzja, zlecająca wykonanie kontroli doraźnej w ww. temacie. W tym samym dniu Dział Audytu i Kontroli Wewnętrznej NCBR rozpoczął kontrolę.
3 lutego 2023 r. rozpoczęła się kontrola Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca prawidłowości przeprowadzenia konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” (nr 1/1.1.1/2022) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
6 lutego 2023 r. w ramach interwencji poselskiej, odbyła się wizyta Posłów KO, Pana Michała Szczerby i Pana Dariusz Jońskiego w NCBR na podstawie art. 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w związku dwoma podmiotami aplikującymi o środki w konkursie „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”. Pismo informujące zostało skierowane do NCBR 3 lutego 2023 r.
8 lutego 2023 r. NCBR składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”.
23 lutego 2023 r. rozpoczęła się kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotycząca Procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie gospodarowania środkami publicznymi przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w związku z procesem przyznawania dofinansowania na realizacje wybranych projektów w ramach Konkursu 1/1.1.1/2022 – „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”.
1 marca 2023 r. rozpoczęła się kontrola doraźna Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie prawidłowości przeprowadzenia konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” (nr 1/1.1.1/2022) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Kontrolą zostały objęte wszystkie projekty .
6 marca 2023 r. Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Białymstoku rozpoczęła działania przygotowawcze do kontroli konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe”.
Dyrekcja oraz pracownicy NCBR deklarują pełną współpracę i pomoc względem organów kontrolnych. Wszystkim nam zależy na szybkim wyjaśnieniu wątpliwości, pojawiających się w przestrzeni publicznej.
Wyrażamy ubolewanie, że doszło do sytuacji, kładącej się cieniem na dobre imię Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dołożymy wszelkich starań, aby odbudować zaufanie opinii publicznej, a przede wszystkim przedsiębiorców i naukowców rzetelnie realizujących innowacyjne projekty.
No dobrze, może NCBiR broni się desperacko? Nie. Opisany przebieg zdarzeń jest prawdziwy. Poświadcza to dokument do którego dotarliśmy.
To wyniki pierwszego audytu, zleconego 9 stycznia i zakończonego 25 stycznia:
Ale to nie wszystko. Udało nam się dotrzeć także do dokumentu zawierającego harmonogram działań dyrektora Pawła Kucha w tej sprawie.
To ważny dla sprawy dokument, wart zacytowania w całości:
W okresie pełnienia przeze mnie funkcji p.o. Dyrektora NCBR (8 sierpnia 2022 r. do 9 lutego 2023 r.) nie doszło do wydanie nawet jednej złotówki na projekty realizowane w ramach „Szybkiej Ścieżki”.
W okresie składania wniosków do programu Szybka Ścieżka spotkałem się z dyr. Katarzyną Samsel – osobą odpowiedzialną za wybór ekspertów do oceny wniosku w tym programie, które poinformowała mnie, że największy wniosek w programie to projekt „Kabel” o wartości 123 mln zł, który nie spełnia wymogów formalnych do uzyskania dofinansowania.
16 grudnia 2022 r. miał miejsce drugi panel ekspercki (3 osoby - w tym jedna jako przedstawiciel NCBR i dwaj niezależni - nie będący pracownikami NCBR naukowcy), który zadecydował o przekazaniu projektu do realizacji pomimo zgłoszonego zastrzeżenia w zakresie braków formalnych.
Od poniedziałku 19 grudnia 2022 r. przebywałem na zwolnieniu lekarskim i w tym czasie pełnomocnictwo do podpisywania pism w imieniu NCBR na wskazanie mojej zastępczyni Hanny Strykowskiej otrzymał wskazany przez nią pracownik (jako osoba jej zaufania) dyr. Błażej Koczetkow.
W dniu 21 grudnia 2022 r. z wnioskiem do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o zwiększenie środków w ramach programu Szybka Ścieżka wystąpił w imieniu NCBR dyr. Błażej Koczetkow.
W dniu 22 grudnia 2022 r. została opublikowana lista rekomendacyjna projektów do dofinansowania obejmująca m.in. projekt Kabel, którą to listę podpisał dyr. Błażej Koczetkow,
W okresie świątecznym poprosiłem o zabezpieczenie nagrań obu paneli eksperckich w sprawie Kabla.
Równolegle miały też miejsce dziwne zdarzenia stanowiące moim zdaniem próbę odwołania mnie ze stanowiska. Na skutek tych zdarzeń, 2 stycznia 2023 r. podjąłem decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z panią Moniką Wąsowską, dyr. Działu Zasobów Ludzkich (odmowa wykonania polecenia służbowego).
Sam Błażej Koczetkow, który uczestniczył w tych zdarzeniach, od dnia 2 stycznia 2023 przestał pojawiać się w pracy (w następnych dniach przedstawił zwolnienie lekarskie) a wszelkie próby kontaktu z nim pozostawały bezskuteczne. Jego pełnomocnictwo zostało przeze mnie odwołane i odebrałem mu wszelkie systemowe dostępy.
W poniedziałek 9 stycznia 2023 r. na skutek pojawiających się informacji o możliwych nieprawidłowościach, poprosiłem o przeprowadzenie audytu wewnętrznego w sprawie zasad dofinansowania Projektu „Kabel”,
W dniu 13 stycznia 2023 r. wpłynęło do NCBR zapytanie od Radia Zet o dwa największe projekty w programie Szybka Ścieżka - największy to właśnie projekt „Kabel”, zaś drugi to wniosek dotyczący 55 mln zł, o którym donoszą media („barman z Gdańska”).
W tym samym czasie wystąpiłem o dokonanie kontroli wewnętrznej do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej całego programu „Szybka Ścieżka”.
Wstępne wyniki audytu spowodowały (1) dokonanie zmian personalnych w Dziale Doboru Ekspertów – zwolnienie dyr. Samsel - 12 stycznia 2023 r. i (2) złożenie przeze mnie zawiadomienia (8 lutego 2023 r.) do prokuratury o dokonanie sprawdzenia prawidłowości przebiegu tego programu.
Jak widać, nieprawidłowości wykryte zostały dużo wcześniej niż o nich zaczęła mówić opozycja. A co najważniejsze, dużo wcześniej zostały wszczęte działania kontrolne, wewnętrzne audyty, zaczęto wyciągać wnioski personalne.
W efekcie żadna złotówka podatnika nie została przekazana na wątpliwe projekty. Procedury zadziałały. Stąd próba podkręcenia emocji przez opozycję.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/638723-jonski-zlapany-na-podaniu-nieprawdy-o-sprawie-ncbir
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.