„Przewodniczący SPD Lars Klingbeil spędził w tym tygodniu trzy dni na delikatnej misji w Europie Środkowej i Wschodniej – znacznie trudniejsza od jego poniedziałkowej wizyty w Kijowie był dwudniowy pobyt w Warszawie: w Polsce krytykuje się niemiecką politykę zagraniczną, a sceptycyzm wobec rządu federalnego jest szczególnie duży. Dlatego misja Klingbeila polegała na zbudowaniu nowego zaufania do Niemiec” – informuje niemiecki dziennik „Die Welt.
Lars Klingbeil w latach 2017–2021 był sekretarzem generalny Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Olafa Scholza, a od 2021 jest jej współprzewodniczącym. Do Warszawy przybył z przedstawicielami europejskiej lewicy, m.in. ze Skandynawii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rzecznik rządu: Niemiecka rola przewodnia bardzo źle mi się kojarzy. W UE wszyscy powinni funkcjonować na zasadzie partnerstwa
Klingbeil przywiózł ze sobą świadomość, że Niemcy, a w szczególności jego partia, popełniły błędy w polityce zagranicznej i za bardzo polegały na Rosji. Ponadto zaapelował do Polski, aby w obliczu rosyjskiego zagrożenia szukała wspólnej drogi naprzód. I wreszcie przedstawił pięciopunktowy plan nowego partnerstwa z Europą Środkowo-Wschodnią. Przewiduje on między innymi wspólną europejską politykę zagraniczną.
—czytamy na łamach „Die Welt”. Ponadto rozbudowę europejskiego filaru w NATO czy zbudowanie wspólnej sieci energetycznej. Jak podkreślił szef SPD w rozmowie z „Die Welt” jego propozycje zostały w Warszawie pozytywnie przyjęte.
Otrzymałem wiele wsparcia podczas dyskusji. Jesteśmy na dobrej drodze do odbudowania zaufania
— dodał. W planie przedstawionym przez Klingbeila w Warszawie Niemcom przypada „wyraźna rola przywódcza”. Zdaniem „die Welt” takie sformułowanie może wywołać w Polsce „nową nieufność”.
Odbudowanie zaufania nie będzie łatwe, szczególnie na tle niemieckich aspiracji do przywództwa w Europie. Innymi słowy, twierdzenie, że Niemcy wkrótce będą mogły znów służyć jako wzór do naśladowania lub wiodąca europejska potęga dla krajów partnerskich w Europie Środkowej i Wschodniej po latach okazywania braku woli i zdolności do przywództwa
—czytamy.
Trudno uznać Włodzimierza Czarzastego, z którym spotkał się Klingbeil, za reprezentanta całego państwa. A po lekturze relacji opublikowanej w „Die Welt” można odnieść wrażenie, że postulaty SPD znalazły akceptację… polskich władz. Jak widać, niektórym środowiskom zależy na tym, by wywołać właśnie takie wrażenie.
JJW, gah welt.de
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/637569-die-welt-spd-proponuje-polsce-nowe-niemieckie-przywodztwo