Niemiecka rola przewodnia bardzo źle mi się kojarzy historycznie; w Unii Europejskiej muszą być równe zasady, wszyscy powinni funkcjonować na zasadzie partnerstwa - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu podczas konferencji prasowej został zapytany o przewodnią rolę Niemiec w Unii Europejskiej oraz o to, czy widzi presję ze strony Niemiec w kontekście ostatnich publikacji niemieckich mediów, m.in. jeśli chodzi o sytuację na polsko-białoruskiej granicy.
Niemiecka rola przewodnia bardzo mi się źle kojarzy historycznie, mogę tyle powiedzieć. Zakładam, że w Unii Europejskiej rozmawiamy o partnerstwie, a nie żadnej roli przewodniej — odparł.
Inne podejście ws. Niemiec
Jak zauważył, byli tacy politycy w Polsce, „co chwalili taką rolę przewodnią i nazywali błogosławieństwem działania Niemiec, był to Donald Tusk, ale my jesteśmy zupełnie innego zdania”.
W Unii muszą być równe zasady, wszyscy powinni funkcjonować na zasadzie partnerstwa
— podkreślił Müller.
Rzecznik rządu odnosząc się do kwestii zabezpieczenia polsko-białoruskiej granicy, wskazał, że „ktoś kto dzisiaj nie widzi z jakiego powodu doszło wtedy do hybrydowego ataku ze strony Białorusi, inspirowanego ze strony Rosji, musi być ślepcem”.
Jak dodał, te działania przygotowywały rosyjską inwazję na terenie Ukrainy.
Były preludium do tego, co się zadziało kilka miesięcy później na terenie Ukrainy
— mówił.
Zdaniem Müllera to, że na Białoruś ściągano z innych krajów migrantów, by wywołać kryzys uchodźczy widać teraz gołym okiem.
Przyznają to przywódcy z innych krajów Europy Zachodniej; my z nimi rozmawiamy i wszyscy przyznają nam rację
— wskazał.
Gdybyśmy wtedy nie obronili polsko-białoruskiej granicy, to by oznaczało, że mielibyśmy gigantyczny kryzys uchodźczy, a jednocześnie kilka miesięcy później wojnę na terenie Ukrainy, a na tym zależało właśnie Moskwie. Europy byłaby skupiona na swoim kryzysie, a nie mogłaby pomóc Ukrainie. I taki był plan ze strony Rosji
— powiedział Müller.
Sankcje na Białoruś
Radio Swaboda poinformowało w poniedziałek, że sąd w Mińsku skazał na 15 lat więzienia sądzoną zaocznie Swiatłanę Cichanouską. Jej współpracownik - były dyplomata i minister kultury Białorusi Paweł Łatuszka został skazany zaocznie na 18 lat więzienia. Wyroki te zapadły na procesie Cichanouskiej i jej współpracowników; wszyscy oskarżeni są za granicą, a wyroki wydano zaocznie.
Piotr Müller podczas konferencji prasowej pytany był, czy Polska na arenie międzynarodowej, na przykład podczas Rady UE wyjdzie z inicjatywą w sprawie ostatnich zaocznych wyroków wobec białoruskich opozycjonistów.
Rzecznik rządu przypomniał, że Polska składała już taki wniosek podczas poprzednich wyroków na opozycjonistów zasądzonych przez białoruskie sądy.
Uznajemy, że już poprzednie działania Białorusi są wystarczające do tego, aby objąć ten kraj analogicznymi sankcjami gospodarczymi jak Rosję
— dodał.
Przy 10. pakiecie sankcyjnym (wobec Rosji) było wypracowane stanowisko, że właśnie w najbliższym czasie jako Unia Europejska zajmiemy się również sprawami związanymi z sankcjami dla Białorusi. Z tego co mi wiadomo, jesteśmy blisko tego, aby przekonać naszych europejskich sojuszników do tego, aby takie sankcje wobec Białorusi były przyjęte — powiedział Müller.
Jak wskazał, lobbują nad tym, aby te sankcje były nieco mniejsze, jednak jak podkreślił, strona Polska jest zwolennikiem nałożenia na Białoruś analogicznych sankcji, jak te na Rosję. Zdaniem rzecznika rządu w tym momencie daleko idące sankcje są jedynym sposobem na to, aby Białoruś zdała sobie sprawę z tego, że „powinna zawrócić z drogi, którą obrała”.
Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego Polska ma w ramach dyskusji na Radzie UE proponować wpisanie na listę sankcji indywidualnych wszystkich osób, które pośrednio i bezpośrednio powiązane są z całym procesem dotyczącym skazywania działaczy opozycji demokratycznej na Białorusi.
CZYTAJ TEŻ:
— Blokada zakazu rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi przez Niemcy, pokazuje kto rządzi UE
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/637568-muller-niemiecka-rola-przewodnia-bardzo-zle-mi-sie-kojarzy