Trzeba utrzymać skalę i szybkość wsparcia wojskowego dla Ukrainy; ścisłe ustalenie rekompensat za przekazywany sprzęt będzie zachętą do dalszych donacji – powiedział w środę w Sztokholmie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw UE.
Błaszczak wziął udział w zakończonym w środę dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów obrony krajów członkowskich w Sztokholmie, którego głównym tematem były dalsze wsparcie UE dla Ukrainy, w tym przez szkolenie ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji EUMAM i finansowanie zakupów amunicji dla Ukrainy.
Ustaliliśmy, że skala i szybkość wsparcia militarnego powinny być utrzymane
— powiedział szef MON dziennikarzom po spotkaniu. Dodał, że poruszono także „temat naszej solidarności, jeśli chodzi o refundację” za sprzęt przekazywany przez kraje Unii Ukrainie. „To niezwykle ważne, żeby skala tej refundacji była ściśle ustalona, to niewątpliwie zachęca państwa UE do dokonywania donacji na rzecz Ukrainy” – powiedział.
Ministrowie rozmawiali także o „usunięciu barier przemysłowych” dla utrzymania sprawności czołgów przekazywanych Ukrainie, o czym Błaszczak rozmawiał również ze swym niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem. Przypomniał, że chodzi o utworzenie w Bumarze Gliwice hubu, który zajmowałby się naprawami i serwisem czołgów Leopard 2A4 – jednego z dwóch typów Leopardów przekazywanych Ukrainie.
Na ten temat rozmawiałem także z ministrami obrony państw, które uczestniczą w koalicji donatorów czołgów Leopard
— powiedział Błaszczak. Przekazał, że o potrzebie zapewnienia części zamiennych rozmawiał z minister obrony Hiszpanii Margaritą Robles Fernandez. Hiszpania jest wśród państw, które zapowiedziały wsparcie Ukrainy Leopardami 2A4.
Wyraził przekonanie, że ponieważ produkcja części zamiennych do wariantu 2A4 została wstrzymana przed 20 laty, należałoby ją wznowić.
Prowadzimy dialog ze stroną niemiecką, również z przemysłem niemieckim. Jest to ważne, bo chcemy stworzyć hub, w którym czołgi Leopard przekazane na Ukrainę, będą serwisowane i naprawiane. A żeby ten hub mógł pracować potrzebne są części zamienne. A więc jesteśmy w kontakcie, prowadzimy dialog i mam nadzieję, że ten proces zakończy się sukcesem
— mówił.
Szkolenie ukraińskich żołnierzy
Ministrowie omówili także szkolenie ukraińskich żołnierzy przez unijną misję EUMAM Ukraine (European Union Military Assistance Mission). W tej sesji informację przedstawił dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Piotr Trytek, stojący na czele Combined Arms Training Command (CAT-C) – ulokowanego w Żaganiu jednego z dwóch dowództw operacyjnych tej misji.
Podziękowałem za zaangażowanie, zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak i oficerów i żołnierzy z 12 państw, które wspólnie szkolą Ukraińców w umiejętności posługiwania się czołgami Leopard
— powiedział Błaszczak.
Rozmawialiśmy na temat nowej inicjatywy wspólnego zamówienia i przekazania Ukrainie amunicji
— powiedział. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o amunicję zachodnich kalibrów – czołgową 120 i artyleryjską 155 mm, ale także o naboje 152 mm stosowane w broni wywodzącej się z ZSRR.
Zaznaczył, że ministrowie zwrócili uwagę, by ta nowa forma pomocy „nie odbywała się kosztem zwrotu nakładów poniesionych przez państwa na rzecz unijnych form wsparcia” Ukrainy.
Poinformował, że Polskę ma odwiedzić unijny komisarz rynku wewnętrznego, który odpowiada także za przemysł obronny.
Rozmawialiśmy również w kontekście dofinansowania przemysłu zbrojeniowego. Umówiłem się z komisarzem (Thierrym) Bretonem, że w niedługim czasie odwiedzi Polskę i razem będziemy rozmawiać z polskim przemysłem zbrojeniowym na temat unijnego wykorzystania unijnego wsparcia dla wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego w kontekście produkcji amunicji
— powiedział.
Pytany, czy ministrowie deklarowali mocy produkcyjnych przemysłów zbrojeniowych swoich krajów, szef MON zauważył, że przez lata te moce w europejskim przemyśle zbrojeniowym były zmniejszane i dlatego Polska, by w krótkim czasie uzupełnić swoje zasoby, zwróciła się do USA i Korei Południowej. Zaznaczył, że „jesteśmy właśnie świadkami procesu rozwijania europejskiego przemysłu zbrojeniowego”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/637432-blaszczak-trzeba-utrzymac-skale-wsparcia-dla-ukrainy