Grupa zbrojeniowa Rheinmetall z Duesseldorfu na zachodzie Niemiec prowadzi negocjacje z rządem w Kijowie w sprawie budowy fabryki czołgów na Ukrainie – informuje portal dziennika „Bild”.
Decyzja w ciągu dwóch miesięcy
Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall, spodziewa się pozytywnej decyzji w tej sprawie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wysokość tej inwestycji to 200 mln euro - powiedział Papperger w sobotę na łamach dziennika „Rheinische Post”.
Jak przypomniał „Bild”, rzecznik Rheinmetall informował w ostatnim czasie, że atak Rosji na Ukrainę wzmocnił perspektywy rozwoju gospodarczego firmy na najbliższe lata. Rheinmetall, zatrudniający prawie 29,5 tys. pracowników, z czego 15 tys. w Niemczech, jest największą grupą zbrojeniową w RFN. W ciągu ostatniego roku koncern zwiększył liczbę miejsc pracy.
Pantery dla Ukrainy
Najnowszy pojazd bojowy Rheinmetall to czołg Pantera wyposażony w innowacyjne działo gładkolufowe 130 mm z automatem ładującym.
Działo Pantery może przebić pancerz najnowszych rosyjskich czołgów, takich jak T-14 czy T-90
— twierdzi „Bild”.
Armin Papperger deklaruje, że fabryka jest w stanie wyprodukować do 400 czołgów typu Panther rocznie.
Z notowań DAX wynika, że wartość rynkowa Rheinmetall wynosi obecnie ponad 10,8 mld euro, a cena akcji firmy prawie podwoiła się od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rheinmetall chce kupić 96 czołgów Leopard 1, by przekazać je Ukrainie
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce kupić od szwajcarskiej firmy Ruag 96 czołgów Leopard 1, by przekazać je Ukrainie - podał w sobotę szwajcarski dziennik „Tages-Anzeiger”. Chodzi o używane i w tej chwili niesprawne czołgi, które Ruag kupił w 2016 roku we Włoszech i które nadal tam się znajdują - pisze agencja Reutera.
Firma Ruag wstępnie wystąpiła w tej sprawie do szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych, ale otrzymała odpowiedź negatywną. „Tages-Anzeiger” pisze, że mimo to może dojść do transakcji i zapewne zostanie ona przedyskutowana przez rząd Szwajcarii. Nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpi.
Ruag i Rheinmetall nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w tej sprawie.
Czołg Leopard 1 jest lżejszy niż jego następca Leopard 2, ma mniejszy silnik i mniejszy zasięg ognia, ale uważa się, że jest w stanie dorównać starszym rosyjskim czołgom T-72.
Rządy Szwajcarii i Niemiec poinformowały w piątek, że Berlin poprosił Berno o odsprzedanie czołgów Leopard 2. W liście, który widziała agencja Reutera, rząd RFN napisał, że byłby bardzo wdzięczny za zgodę na sprzedaż czołgów Leopard 2 Rheinmetallowi.
Te czołgi nie zostaną sprzedane Ukrainie. Gwarantujemy, że pozostaną w Niemczech lub u naszych partnerów z NATO i UE, aby zapełnić braki powstałe po przekazaniu czołgów Leopard 2 Ukrainie oraz by zwiększyć dostępność części zapasowych
— napisano.
Na mocy swoich przepisów o neutralności Szwajcaria nie może wysyłać broni do kraju będącego w stanie wojny. Szwajcarskie ministerstwo obrony przekazało, że złożony przez Niemcy wniosek jest obecnie rozważany.
Wcześniej Szwajcaria nie odpowiedziała pozytywnie na prośby wystosowane przez Niemcy, Hiszpanią i Danię o zezwolenie na wysłanie na Ukrainę amunicji szwajcarskiej produkcji, którą te trzy kraje wcześniej zakupiły. Kwestia pomocy Ukrainie jest powodem coraz większych podziałów w Szwajcarii, gdzie opinia publiczna staje się przychylna Ukrainie. Wywiera to presję na władze, aby anulowały zakaz eksportu szwajcarskiej broni do stref objętych działaniami wojennymi - skomentował Reuters
CZYTAJ TAKŻE:
rdm/PAP, Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/636862-fabryka-niemieckich-czolgow-powstanie-na-ukrainie