W 2023 instytucje zarządzające planują wnioskować do KE o refundację 0,9 mld euro, co odpowiada 1,2 proc. alokacji na lata 2021-2027 - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że bardzo chciałby, aby temat wiatraków został szybko zamknięty.
Puda był pytany czy po skierowaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o SN do Trybunału Konstytucyjnego rząd pogodził się już z tym, że pieniędzy z KPO nie będzie w tej kadencji.
Ja przez cały czas jestem pozytywnie nastawiony, natomiast trudno mi powiedzieć, kiedy trybunał się zbierze. Podobnie jak pan prezydent liczę, że zrobi to jak najszybciej. Mam też nadzieję, że wyrok trybunału pozwoli nam uruchomić środki z KPO
— powiedział. Dopytywany, czy liczy, że stanie się to do wakacji, zaznaczył, że trudno to powiedzieć, bo nie wie „kiedy prezes TK powoła cały skład”.
Na pytanie o możliwą sytuację, że TK uzna tylko niektóre z przepisów za niekonstytucyjne. Puda powiedział, że „nie chce gdybać” i czeka na wyrok.
Mamy ekspertyzy potwierdzające, że ta ustawa jest zgodna z konstytucją. W międzyczasie uruchomiliśmy prefinansowanie przedsięwzięć ujętych w KPO przez Polski Fundusz Rozwoju
— powiedział, dodając, że PFR jest przygotowany na wydatek rzędu 15 mld zł.
Sprawa wiatraków
Puda zaznaczył, że jeśli trzy tzw. kamienie milowe - dwa związane z sądownictwem i trzy dotyczące wiatraków zostaną spełnione, to polski rząd złoży pierwszy wniosek o płatność z KPO.
Pytany, czy jego zdaniem sprawa wiatraków rozstrzygnie się na najbliższym, marcowym posiedzeniu Sejmu, Puda podkreślił, że „bardzo by chciał, aby temat wiatraków został jak najszybciej zamknięty i żebyśmy oczekiwali tylko na wyrok trybunału”.
CZYTAJ TAKŻE:
— Rzecznik rządu ws. ustawy wiatrakowej: Spodziewam się utrzymania wypracowanego w Sejmie kompromisu
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/636527-minister-puda-jak-najszybciej-zamknac-temat-wiatrakow