Mam nadzieję, że Niemcy nie tylko przekażą czołgi, ale będą przekazywały także części zamienne - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent Duda: Największa odpowiedzialność spoczywa na RFN
Podczas konferencji po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zapytany został o przekazanie Ukrainie czołgów oraz wsparcie techniczne.
Jeżeli chodzi o wsparcie techniczne, to największa odpowiedzialność spoczywa na Republice Federalnej Niemiec, na producencie tych czołgów. Bez części zamiennych do tych czołgów, które produkują Niemcy, ich funkcjonowanie z całą pewnością będzie ograniczone w czasie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości
— zaznaczył.
Wskazał, że Polska przez długi czas kierowała w stronę Niemiec apele o włączenie się aktywnie do koalicji czołgowej.
Włączyły się i mam nadzieję, że nie tylko przekażą czołgi, bo do tego się zobowiązały, ale będą przekazywały także części zamienne, z którymi do tej pory był poważny problem
— wyjaśnił.
Prezydent dodał, że wszyscy, którzy do tej pory dysponowali czołgami Leopard, w ostatnich latach mieli problem z częściami zamiennymi z Niemiec. Jak przekazał, Polska ma ten problem od 2015 roku i właśnie dlatego czas modernizacji polskich Leopardów się znacząco opóźniał.
Duda wyraził nadzieję, że te problemy zostaną usunięte i części zamienne będą systematycznie dostarczane na Ukrainę, co pozwoli na dobre funkcjonowanie czołgów przekazywanych przez Polskę, Niemcy, Kanadę czy Norwegię.
Kolejne niemieckie Leopardy dla Ukrainy
Minister obrony RFN Boris Pistorius podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie kolejnych czterech czołgów Leopard 2 A6 z niemieckich zapasów wojskowych - poinformował w piątek resort obrony w Berlinie. „Niemcy zwiększają tym samym liczbę przekazanych czołgów z 14 do 18” - dodało ministerstwo.
Dzięki tej decyzji możliwe będzie dostarczenie Ukrainie batalionu czołgów wraz z portugalskimi i szwedzkimi partnerami
— poinformowano na Twitterze.
Dwa bataliony
Trzy czołgi mają pochodzić z Portugalii, a dziesięć ze Szwecji. Razem daje to 31, co odpowiada liczbie potrzebnej dla ukraińskiego batalionu czołgów.
Rząd Niemiec zapowiedział w styczniu, że chce wspólnie z Polską wystawić dwa bataliony i sam obiecał 14 czołgów od Bundeswehry
— przypomina portal RND.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/635824-kolejne-leopardy-prezydent-odpowiedzialnosc-po-stronie-rfn