W czwartek w godzinach porannych w okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora - poinformował w komunikatach na Telegramie proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Eksplozje w Mariupolu
Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów. Jest dobrze, a będzie (takich przypadków) jeszcze więcej
— napisał samorządowiec . Jak dodał, do wybuchów doszło na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza oraz w pobliżu lotniska.
Andriuszczenko powiadomił, że rosyjskie wojska stacjonujące w Mariupolu poderwały samoloty bojowe, ale poprzednie takie działania wroga, podejmowane w ostatnich dniach, nie przynosiły żadnych rezultatów. Według doradcy mera najeźdźcy próbują tłumaczyć powtarzające się eksplozje „aktywnością (rosyjskiej) obrony przeciwrakietowej”, lecz te oświadczenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Wybuchy m.in. w Doniecku i Szachtarsku
Czwartkowe eksplozje w Mariupolu to kolejne takie zdarzenie w ciągu ostatnich dni. We wtorek wieczorem, w pierwszą rocznicę uznania przez Rosję samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, odnotowano serię wybuchów w okupowanych przez Kreml miejscowościach w Donbasie. Oprócz ataku na rosyjskie pozycje w Mariupolu, uderzono także we wrogie cele w Doniecku, Makijiwce, Charcysku, Debalcewem, Śnieżnem, Iłowajsku i Szachtarsku - powiadomił portal stopcor.org. Główne ukraińskie agencje i media nie odniosły się do tego wydarzenia.
Jak wówczas spekulowano, mógł to być zmasowany ostrzał rakietowy przeprowadzony przy pomocy amerykańskich pocisków Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 km. Biały Dom ogłosił przekazanie tego uzbrojenia Ukrainie na początku lutego. Zgodnie z zapowiedziami, otrzymanie tych pocisków miało podwoić zasięg rażenia ukraińskiego wojska na lądzie i pozwolić mu atakować rosyjskie cele daleko za linią frontu.
W środę rano pojawiły się doniesienia o udanym ostrzale rosyjskiego magazynu amunicji w Mariupolu.
Przed napaścią Kremla na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. Według ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Brak dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.
W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ciepła, środków higienicznych i łączności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— WYWIAD. Kateryna Suchomłynowa, ukraińska działaczka społeczna: Miesiąc w oblężonym Mariupolu
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/635626-seria-eksplozji-w-rosyjskich-bazach-wojskowych-w-mariupolu