Będziemy czekali na rozstrzygniecie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował premier Mateusz Morawiecki, pytany, kiedy zostanie złożony wniosek o wypłatę środków z KPO. Podkreślił, że wyroki TK są ostateczne, niewzruszalne.
Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Krakowie wizytował Jednostkę Wojskową „NIL” im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Podczas konferencji prasowej pytany był, kiedy zostanie złożony wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Będziemy czekali na rozstrzygnięcie tej ustawy (…) przez Trybunał Konstytucyjny, rozstrzygnięcie, czy ta ustawa jest w pełni zgodna z naszą konstytucją
— odpowiedział premier.
Dialog z KE
W międzyczasie będziemy mieli dialog cały czas z Komisją Europejską, który też być może doprowadzi do tego, że wniosek będzie mógł być skierowany wcześniej, ale osobiście nie przypuszczam. Sądzę, że najlepiej, najbezpieczniej będzie poczekać, aż ustawa wróci z Trybunału Konstytucyjnego
— zaznaczył szef rządu. Wyraził nadzieję, że będzie to szybko.
Morawiecki podkreślił, że „wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny, niewzruszalny”.
Jeżeli Trybunał potwierdzi zgodność z konstytucją pan prezydent podpisuje ustawę, ona wchodzi w życie
— powiedział.
Ja mogę tylko powiedzieć, że mam potwierdzenie z Komisji Europejskiej, że ta ustawa wtedy wyczerpuje przesłanki tego kompromisu, który zawarliśmy z Komisja Europejska i wtedy środki z KPO mogą bardzo szybko do Polski popłynąć
— dodał.
10 lutego prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej.
To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją
— powiedział wówczas w wieczornym orędziu. Jednocześnie zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym.
W sobotę prezydent pytany przez dziennikarzy o to, kiedy do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym odpowiedział, że „w najbliższych dniach”. W tej chwili kończymy w Kancelarii Prezydenta przygotowanie tego wniosku w pełnej wersji” - wyjaśnił.
Zaznaczył, że jest „po długich konsultacjach” ze swoimi współpracownikami.
Wniosek w ciągu najbliższych dni
Przekazałem wszystkie swoje wnioski i konkluzje. Poprosiłem o przelanie ich konkretnie już w treść wniosku. To rzeczywiście będą dosłownie najbliższe dni, kiedy ten wniosek będzie w Trybunale złożony
— zapewnił Andrzej Duda. Podkreślił, że „wszystko jest w terminie konstytucyjnym”. „Termin konstytucyjny będzie dotrzymany” - dodał.
Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które w ostatnią środę Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/634972-srodki-z-kpo-premierbedziemy-czekali-na-rozstrzygniecie-tk