Jak niepodległości bronią rzeszowskiego pomnika Czynu Rewolucyjnego miejscowi działacze Platformy Obywatelskiej. Nazywają pomnik „najbardziej rozpoznawalną budowlą Rzeszowa”, symbolem miasta i „pamiątką naszej historii”. Porównują pomnik do „Nike – symbolu zwycięstwa, siły i szybkości działania”, a oo. bernardynów, którzy nie chcą pomnika na swoim terenie, posądzają o pazerność i ideologiczne zacietrzewienie.
Pomnik – hołd dla komunizmu
Sprawa dotyczy usunięcia z terenu zakupionego od miasta w 2006 r. przez klasztor oo. bernardynów pomnika Czynu Rewolucyjnego. Pomnik ten postawiony został w 1974 r. decyzją władz PRL-owskich jako hołd dla ustroju komunistycznego i tego, jak się ten ustrój w Polsce „wprowadzał”. Ojcowie bernardyni ani nie identyfikują się z ideą pomnika, ani nie jest on im do niczego potrzebny, stąd starają się pozbyć ze swojego terenu, nie wiedzą jednak, jaki najlepszy sposób to zrobić.
Zamach na „symbol Rzeszowa”
Za wyburzeniem pomnika jako kojarzącego się jednoznacznie z rewolucją komunistyczną opowiedział się IPN wkrótce po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej. Problem pomnika odżył jednak, gdy 13 lutego marszałek woj. podkarpackiego Władysław Oryl (PiS) oświadczył, że samorząd wojewódzki nie zamierza przejmować pomnika Czynu Rewolucyjnego, a radni PiS z sejmiku Podkarpacia powołując się na ustawę dekomunizacyjną zaproponowali, by pomnik zburzyć.
Na reakcją PO nie trzeba było długo czekać.
Zdecydowanie przeciwstawiamy się kolejnym pomysłom usunięcia pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie
— oświadczył w specjalnym stanowisku Marcin Deręgowski, szef rzeszowskiej PO.
Ze stanowiska lokalnej Platformy Obywatelskiej dowiadujemy się, że pomnik nie tylko jest „utrwalonym symbolem miasta”, ale jego „najbardziej rozpoznawalną budowlą”.
PO: Czyn Rewolucyjny jak Nike - „naszą historią”
Działacze PO idą w stanowisku dalej nazywając pomnik „pamiątką naszej historii” i „dziełem artystycznym wysokiej klasy” mogącym mieć „wymiar ponadczasowy”.
Postać Nike w mitologii greckiej była boginią zwycięstwa, siły i szybkości działania. Taką właśnie formę przekazu proponujemy nadać rzeszowskiemu pomnikowi
— piszą bez zażenowania działacze PO wobec pamiątki działań komunistów w powojennej Polsce.
Ci pazerni zakonnicy
Dostało się przy okazji także oo. Bernardynom, którzy – w opinii PO – nie dość starają się o przejęcie pomnika znajdującego się na ich terenie przez miasto.
Taka postawa może budzić podejrzenie, że to przejaw zwykłej pazerności lub ideologicznego zacietrzewienia
— czytamy w stanowisku rzeszowskich działaczy PO.
Czy dla rzeszowian pomnik Czynu Rewolucyjnego stanie się – jak dla rzeszowskiej PO – pamiątką „ich historii”? Czy, kiedy pomnik wróci w ręce miasta, będzie jak Nike, jako symbol miasta i jego najbardziej rozpoznawalną budowlą? Bardzo wątpliwe.
rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/634495-po-w-obronie-pomnika-czynu-rewolucyjnego-w-rzeszowie