Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej „za naruszenie prawa UE przez jej Trybunał Konstytucyjny”.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ NEWS. Kolejne uderzenie KE w polski Trybunał Konstytucyjny. Znamy nowe ultimatum Reyndersa
W poniedziałek na portalu wPolityce.pl pisaliśmy, że Komisja Europejska nie chce pogodzić się z oczywistymi orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który, zgodnie z linią orzeczniczą, uznał (m.in. 14 lipca 2021 roku) wyższość polskiej konstytucji nad zapisami prawa unijnego. Zdaniem Komisji, narusza to art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja bezprawnie podważa też status sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To kolejny etap procedury narzucany przez KE. Portal wPolityce.pl poznał treść kolejnego pisma unijnych komisarzy do polskiego rządu i TK.
Dzisiaj Komisja Europejska oficjalnie zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej „w związku z naruszeniem prawa UE przez polski Trybunał Konstytucyjny”.
22 grudnia 2021 r. Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie o naruszenie prawa UE.
Powodem były wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których uznał on postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE. Celem Komisji jest zapewnienie obywatelom polskim ochrony ich praw oraz umożliwienie im korzystania z przynależności do UE na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do wszystkich innych obywateli UE. Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii
— podała KE.
Zdaniem Komisji, polski Trybunał Konstytucyjny naruszył swoimi wyrokami „ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
KE uważa, że wyroki te naruszają także art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, poddając go nadmiernie zawężającej wykładni.
Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Wynika to z nieprawidłowości przy mianowaniu trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r.
— oceniła KE.
kk/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/634490-ke-pozwala-polske-do-tsue-w-tle-polski-tk