Poseł SP Jacek Ozdoba poinformował, że zwraca się do ABW o zbadanie, czy europoseł PO Radosław Sikorski spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w listopadzie 2022 r. na konferencji SBY Forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, za doradztwo przy której otrzymywał wynagrodzenie.
Sam Sikorski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapewnił, że od momentu, kiedy przestał być ministrem spraw zagranicznych nie rozmawiał ani razu z Ławrowem.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ozdoba, poseł SP oraz wiceminister klimatu i środowiska, powrócił do doniesień holenderskiego dziennika „NRC”, że Sikorski otrzymywał wynagrodzenie 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; rozmówcy gazety twierdzą, że zachowanie Sikorskiego „podczas głosowań (w PE) w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.
Sikorski i Ławrow. Ozdoba składa wniosek do ABW!
Ozdoba stwierdził, że na konferencji SBY Forum w listopadzie 2022 roku obecny był m.in. szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.
Dowiadujemy się, że w tym samym czasie, kiedy na konferencji przebywa Ławrow, przebywa również były minister SZ Polski, europdeputowany PO Radosław Sikorski. Sikorski otrzymuje (…) 100 tys. dolarów od Emiratów, a potem jedzie na taką konferencję, gdzie jednocześnie - już po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - przebywa Ławrow
— mówił.
Dlatego składam wniosek do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu zweryfikowania, czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej już listopadowej konferencji w 2022 roku. Poza tym należy wyjaśnić, czy czasami finansowanie Radosława Sikorskiego nie jest pośrednio rolą Federacji Rosyjskiej
— powiedział Ozdoba.
Jak mówił, chodzi o odpowiedź na pytanie, czy „Federacja Rosyjska przez to forum Sir Bani Yas w jakiś sposób pośrednio nie ma wpływu czy nie jest udziałowcem - za mało wiemy o tej konferencji, byśmy mogli odciąć jakieś spekulacje”. Dodał, że sprawę powinien wyjaśnić Sikorski, ale również organy państwowe - stąd też pismo do ABW.
CZYTAJ TAKŻE:
Tak Sikorski próbuje się bronić
Sikorski do kwestii konferencji w ZEA i obecności tam Ławrowa odniósł się w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w „Gazecie Wyborczej”.
„Od razu wyjaśniam: nie ja go zapraszałem, nie byłem tego dnia na konferencji i nie rozmawiałem z nim ani razu od wyjścia z MSZ. Pamiętajmy też, że na tego typu konferencje zaprasza się oficjeli także z krajów autorytarnych, od Chin i Iranu po Azerbejdżan czy Rosję, bo konferencje nie są po to, aby pić herbatkę z przyjaciółmi, lecz aby wysłuchać i zmierzyć się z rywalami i wrogami”
— powiedział „GW” były szef MSZ.
CZYTAJ TAKŻE: Przechwałki i złośliwości. Tak próbuje się bronić Sikorski w wywiadzie dla „GW”. „Trochę nie wiem, co tu jest do sprawdzenia”
Do doniesień holenderskiego dziennika „NRC” Sikorski odniósł się w opublikowanym w ubiegłym tygodniu piśmie skierowanym do redaktora naczelnego gazety. Podkreślił w nim, że „jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum” i zaznaczył, że jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.
Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE.
„Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna”
— podkreślił. W poniedziałek we wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że „okazuje się, że we wszystkich trzech głosowaniach w parlamencie europejskim, w których pojawiały się ZEA PiS głosował identycznie z grupą EPP, czyli tak jak on”.
Od 10 lutego CBA prowadzi kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE. Kontrola ma się zakończyć w maju, ale może zostać przedłużona o kolejne pół roku.
To koleje pismo ws. Sikorskiego
W niedzielę Jacek Ozdoba poinformował o skierowaniu w imieniu Solidarnej Polski pisma do przewodniczącej PE w celu wprowadzenia przepisów „lex Sikorski”.
To ma być systemowe rozwiązanie zakazujące łączenia funkcji, które może budzić wątpliwość
— mówił wiceszef MKiŚ.
CZYTAJ TAKŻE: SP apeluje do PE o wprowadzenie przepisów „lex Sikorski”! Ozdoba: „To ma być rozwiązanie zakazujące łączenia funkcji”. WIDEO
To także kolejny wniosek do ABW ws. Radosława Sikorskiego, który złożył wiceminister Jacek Ozdoba. W październiku 2022 roku polityk Solidarnej Polski zwracał się do Agencji o „zweryfikowanie całości działalności Radosława Sikorskiego”, krytykując europosła PO m.in. za jego wpisy w mediach społecznościowych, które dotyczyły uszkodzenia gazociągu Nord Stream oraz rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Iranu Brahimem Ra’isim. Ozdoba mówił wówczas, że wpisy obecnego europosła PO wykorzystuje rosyjska propaganda.
CZYTAJ TAKŻE: Ozdoba składa wniosek do ABW ws. Radosława Sikorskiego! „Wpisuje się w narrację Federacji Rosyjskiej”. Znamy PEŁNĄ TREŚĆ pisma
olnk/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/634216-sikorski-i-lawrow-ozdoba-sklada-wniosek-do-abw