Dla dobra ludzkości i pamięci o genialnym astronomie Mikołaju Koperniku warto kontynuować oryginalny styl byłej kandydatki na prezydenta RP.
19 lutego 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Zapewne to było powodem wystąpienia sejmowego wicemarszałek izby, byłej kandydatki na prezydenta RP, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wielka szkoda, że tylko drobny fragment tej mowy jest na razie znany, ale dobre i to, bo ludzkość powinna mieć świadomość, że o Koperniku można mówić współgenialnie do jego dzieła i życia.
Udostępniony w sieci fragment epokowego wystąpienia Małgorzaty Kidawy-Błońskiej brzmiał tak:
Jako osobisty sekretarz i lekarz swego wuja, biskupa Łukasza Wallenrodego u jego boku brał udział w życiu politycznym, w zjazdach stanów Prus Kurlewskich w Malborgu, Emobrgu, w Malborgu, El…, Elblągu i Toruniu. Dzieło, które zapewniło Mikołajowi Kopernikowi ważne miejsce w historii nauki – „O obrotach stref niemieckich” ukończył w 1530 roku. „O obrotach stref niembieckich” ukazało się drukiem dopiero w 1543 roku w Norebrendzie, w Norymberdze.
Warto pójść tropem odkrywczego i niezwykle twórczego sposobu formułowania myśli przez Małgorzatę Kidawę-Błońską. Tym bardziej warto, że nie mówiła ona „z głowy”, tylko czytała z kartki, co oznacza, że tekst został precyzyjnie i pedantycznie przygotowany. Dla dobra ludzkości i pamięci o genialnym astronomie warto oryginalny styl pani Kidawy-Błońskiej kontynuować.
Mogłoby to wyglądać następująco:
Mikołaj Kopernik urodził w Turoniu, Tyrolu, T…, Toruniu 19 letniego, lutego 1473 roku w domu przy ulicy Św. Manny, Panny…, Anny (obecnie to ulica Kopalnika, Komornika…, Kopernika). Był synem kupca kresowego, korkowego…, krakowego, krakowskiego, o takim samym imieniu jak słynny astronom – Kopernik, Nik, Nikołaj…, Mikołaj. W związku z potrzebami prowadzonego przez niego hotela, maglu, handlu przeniósł się z Rakowa, Makowa…, Krowa, Krakowa do Turonia, Ustronia…, Torunia. Matka astrologa, gastrologa, astronoma, Barnaba, … Barbara, pochodziła z rodziny Wallenrode, Wancer…, Wacekrode, Watzenrode związanej z Turoniem od czasu Krakowa.
Kopernik został nasłany, wylany…, wysłany do studni, … na studia do Krakowa i na oddziale, w przedziale, … wydziale sztuk wyzwanych, wywalonych…, wyzwolonych Pandemii, Akademii Kościuszkowskiej, Krakowskiej studiował od 1491 do 1495 roku. Później kontestował…, kanonizował, kontynuował studia w kuchniach włoskich, w Polonii, Kolonii…, Bolonii (prawo), w Armii, w Parmie,… w Padwie (medyceusze…, medycyna) i Gitarze, Fujarze…, Ferrarze (piwo, prawo). Przebywał także na Krymie, w Żninie…,w Rzymie.
Po przewrocie z Włoch do Zapolskiej…, do Polski przez kilkaset lat mieszkał w Liczbargu Wileńskim…, Warmińskim, gdzie recytował, rezydował jego wuj Łukasz Wallenrode, który był biskupem mińskim, kamińskim…, warmińskim. Właśnie w Liczbargu około 1509 roku wyprasował kosztorys…, zarys swojej loterii, teorii halinocentrycznej budowy Układu Nasłonecznionego. Kolejnym potopem, stopem…, etapem jego życia był pobyt we Framburku, gdzie zamieszkał na podgórzu, przedmurzu…, wzgórzu komunalnym…, katedralnym. Z Framburkiem związał się do końca szycia, z tym że czasem wpadał do Olszyny, Cieszyna…, Olsztyna.
Najlepszejszym działem, dziełem Kopernika jest „De revolveribus germanum celsium” („O obrotach stref niemieckich”). Przestawił tam trajektorię…, teorię budzącą, burzącą dotychczasowe poglądy na światło…, na świat. Według Kopernika zima, ziemia, lato…, lasy i pola krążą wokół Słońca, a Słońce wschodzi i zachodzi, chociaż to na Ziemi tylko tak wychodzi, gdy się o to wszystko rozchodzi. W ten sposób Kopernik wypalił, obalił obowiązkowy, nawiązujący…, obowiązujący w oczach, w czasach średniowiecza medal za budowę świata, model budowli świata.
Kopernik zapączkował, zapieczętował…, zapoczątkował rewolucję koperniańską. A poza tym wyprasował, opracował „Traktat o momentach”. Zaprocentował, zaprezentował go na zjeździe stanów Prus Kurlewskich w Grudniu, w Grudziądzu. Kopernik naważył, zauważył, że jeżeli o poranku…, na rynku są dwa gotówki, gatunki pieniądza, a jeden jest tratowany, traktowany jako lepszy, to wszyscy go zagrodzą, zgromadzą, a pozostanie ten groszy, gorszy. I to jest regał, regulamin…, reguła: „pieniądz gorszy wybiera lepszy”. To prawo Kopernika-Kriszna…, - Grosza, - Greshama.
Kopernik popełnił frakcje sekretarzyka biskupa w armii…, warmińskiego, rakarza, lekarza biskupa w armii, warmińskiego, admiratora dóbr kapitału warmińskiego, kominiarza w armii…, Warmii, posłania, posła. Brał udział w misjonarzach dyplomowych, dyplomatycznych i admiralicji, administracyjnych. Brał udział w zjazdach ras Prus Kurlewskich, reprezentował kapitał podczas negacji z Zabobonem Krzyżackim. Mikołaj Kopernik zmarł na Flohmarkt, we Fryburgu, we Fromborku 24 maja 1543 roku”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/633705-malgorzata-kidawa-blonska-o-obrotach-stref-niemieckich