Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski odniósł się do upadku idei wspólnej listy opozycji w nadchodzących wyborach. „Samodzielny start Koalicji Obywatelskiej to porażka Donalda Tuska. Mówi się o zamianie Tuska na Trzaskowskiego” – sugerował gość Radia Wnet. Komentując z kolei skazanie Andrzeja Poczobuta przez sąd w Grodnie na 8 lat więzienia uznał, że jest to kolejny etap kampanii przeciwko mniejszości polskiej na Białorusi. Zdaniem Sobolewskiego sprawa ta powinna spotkać się m.in. ze stanowczą reakcją UE.
Wariant Kidawa2?
Tusk poniósł porażkę. Musi iść tylko z listą Koalicji Obywatelskiej. A były takie duże zamierzenia odnośnie całego obozu. Znowu odbił się od szklanego sufitu
— skomentował gość Krzysztofa Skowrońskiego i Łukasza Jankowskiego w radiu Wnet.
Idą różne głosy z obozu opozycji, szczególnie KO. Nawet rozważany jest tam ponoć – to już medialne doniesienia – tzw. wariant Kidawa 2, czyli zamiana Tuska na Trzaskowskiego.
— dodał Krzysztof Sobolewski.
Kolejny etap kompanii przeciw Polsce
Sekretarz generalny PiS pytany był również o wyrok, który ogłosił sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowegow środę, ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat.
Jest to skandaliczna sytuacja. To dziennikarz i jednocześnie Polak mieszkający na Białorusi, i to tylko potwierdza to, co dzieje się już od kilku lat za naszą wschodnią granicą polsko-białoruską, gdzie tak naprawę rozpoczęto wojnę hybrydową przeciwko Polsce, ale ona była testem do tego, co później stało się na Ukrainie 24 lutego ub.r.
– mówił polityk PiS.
Czy będzie reakcja Brukseli?
Przypomniał, że w środę wieczorem Sejm przez aklamację przyjął uchwałę potępiającą wyrok.
Jednocześnie domaga się zaprzestania presji wobec mniejszości polskiej na Białorusi i podjęcia przez rząd Polski, ale przez UE również, kroków, które by spowodowały albo zmniejszenie tych represji, albo ustanie tych represji
— zaznaczył Sobolewski.
Według niego elementem stanowczej reakcji UE „mogłoby być objęcie sankcjami osób, które by miały cokolwiek wspólnego z tym wyrokiem, czyli wpłynęły na ten wyrok bądź go wydały”.
Pytany, czy ktoś jest przeciwko takim sankcjom, przypomniał, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie unijnym w Brukseli, na którym ma być omówiony kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji, ale - dodał - „pewnie będzie i ten temat poruszony”.
Białoruski charge d’affaires wezwany do MSZ
Oburzenie wyrokiem na Andrzeja Poczobuta wyrazili w środę m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W związku z tym wyrokiem do polskiego MSZ został wezwany charge d’affaires ambasady Białorusi w Polsce Aleksander Czasnouski. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował później, że charge d’affaires ambasady Białorusi przekazane zostało stanowisko, iż polskie MSZ nie uznaje wyroku wobec Andrzeja Poczobuta za sprawiedliwy, a traktowanie jego, Polaków na Białorusi oraz „w ogóle wszystkich ludzi zaangażowanych w proces walki o wolność tego państwa jest na Białorusi haniebne”.
Proces Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia Dzmitryj Bubienczyk na wniosek prokuratora. Według białoruskiego sądu, Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. Środowy wyrok sądu nie jest prawomocny.
Organizacje praw człowieka uznały Poczobuta za więźnia politycznego.
49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.
CZYTAJ TAKŻE:
rdm/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/633631-sobolewski-tusk-przegral-rozwazany-wariant-kidawa-2