Dobrze, że jaskrawie gwałcące konstytucję poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zostały odrzucone; konstytucyjność noweli wciąż budzi jednak zasadnicze wątpliwości - ocenił rzecznik SN Aleksander Stępkowski. Teraz nowelizacja ustawy trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Paweł Szrot poinformował, że prezydent „poinformuje o swojej decyzji w jej sprawie w najbliższym czasie”.
Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Może on teraz nowelizację podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Od momentu przedstawienia mu ustawy prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm odrzucił wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o SN! Nowela trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy
„Dobrze się stało”, ale…
PAP poprosiła o komentarz w tej sprawie sędziego Aleksandra Stępkowskiego, rzecznika SN.
Dobrze się stało, że jaskrawie gwałcące Konstytucję poprawki Senatu zostały odrzucone. Nie zmienia to jednak zasadniczej opinii na temat nowelizacji, której konstytucyjność wciąż budzi zasadnicze wątpliwości
— powiedział sędzia.
Podkreślił, że SN czeka teraz na decyzję prezydenta.
Ufamy, że znajdzie w niej wyraz troska o integralność ładu konstytucyjnego Rzeczpospolitej, w tym również troska o dobro wymiaru sprawiedliwości
— dodał Stępkowski.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
Czas na decyzję prezydenta Dudy
Teraz, gdy już nie ma wątpliwości, że kształt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przybrał postać ostateczną, można powiedzieć, że prezydent Andrzej Duda poinformuje o swojej decyzji w jej sprawie w najbliższym czasie - przekazał w środę PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Szef gabinetu prezydenta pytany, kiedy można spodziewać się decyzji Andrzeja Dudy ws. noweli odparł:
Teraz, gdy już nie ma wątpliwości, że kształt ustawy się już nie zmieni i przybrał w parlamencie postać ostateczną, można powiedzieć, że prezydent poinformuje o swojej decyzji w jej sprawie w najbliższym czasie.
Założenia nowelizacji ustawy o SN
Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.
Senackie poprawki znacząco przekształcały nowelizację - zakładając zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów. Ponadto na mocy tych poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie „testu bezstronności” mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.
CZYTAJ WIĘCEJ: KE zmienia zdanie ws. nowelizacji ustawy o SN? Szynkowski vel Sęk dementuje: Słowa Reyndersa są wyrwane z kontekstu
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/633573-rzecznik-sn-zadowolony-z-odrzucenia-senackich-poprawek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.