Poseł Michał Wypij oraz Jan Strzeżek poinformowali w poniedziałek, że wraz z grupą młodych członków zarządu wystąpili z Porozumienia w następstwie zawarcia przez to ugrupowanie sojuszu z AgroUnią.
Strzeżek i Wypij opuszczają Porozumienie
Wraz posłem Michałem Wypijem oraz przedstawicielami młodego pokolenia zasiadającego w zarządzie Porozumienia odeszliśmy dzisiaj z partii ze względu na brak akceptacji na sojusz z AgroUnią
— poinformował w poniedziałek Strzeżek w Sejmie.
Porozumienie zawsze było partią miejską, partią klasy średniej, partią samorządowców i przedsiębiorców. Od samego początku jak temat sojuszu z AgroUnią się pojawił mówiłem, że nie byłbym w stanie nagle wziąć na sztandary tematów rolniczych, bo nigdy się nimi nie zajmowaliśmy, stąd od początku byłem przeciwny temu rozwiązaniu
— wyjaśniał dotychczasowy rzecznik koła Porozumienia.
Dodał, że szanuje decyzję władz Porozumienia i trzyma kciuki za kolegów.
Ale ja w taki projekt nie mógłbym wejść bo byłbym nieautentyczny i wobec opinii publicznej, i wobec siebie
— podkreślił. Strzeżek poinformował, że wyjście z Porozumienia zadeklarowali też „wszyscy wojewódzcy liderzy młodzieżówki partii”.
Nowy poseł niezrzeszony
Michał Wypij, który dotąd był przewodniczącym koła parlamentarnego Porozumienia dodał, że wystąpił z tego koła i będzie teraz posłem niezrzeszonym.
Podkreślił, że powodem jego odejścia z partii była „różnica zdań w sprawie przyszłości Porozumienia na scenie politycznej”.
AgroUnia ma zupełnie inny program i styl prowadzenia polityki niż Porozumienie, nie widzę swojej przyszłości i miejsca w takim ugrupowaniu
— wyjaśnił w rozmowie z PAP.
Wypij zapewnił, że nie przystępuje do żadnego innego koła lub klubu parlamentarnego.
Jestem posłem niezrzeszonym, wybranym z Warmii i Mazur, mam jeszcze zadania do wykonania, a co przyniesie przyszłość, zobaczymy
— zaznaczył.
Strzeżek pytany o plany polityczne powiedział, że wraz z działaczami młodzieżowymi zamierza przeprowadzić „kongres programowy”, który był szykowany od jakiegoś czasu.
Sojusz Porozumienia i AgroUnii
W niedzielę w Warszawie Zarząd Krajowy Porozumienia obradował ws. decyzji partii dotyczącej startu w wyborach. Prezes Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała po obradach, że od Zarządu Krajowego Porozumienia otrzymała „zielone światło” w zakresie współpracy z Michałem Kołodziejczakiem i AgroUnią.
Portal Interia podał, że na posiedzeniu zarządu Porozumienia zdecydowano o połączeniu z AgroUnią w jedno ugrupowanie. Jak podał portal, „za głosowało 17 osób, siedem było przeciw, a cztery się wstrzymały”. Połączenie z AgroUnią mieli poprzeć m.in. posłanka Iwona Michałek, poseł Stanisław Bukowiec i Tomasz Urynowicz, a przeciwko był m.in. Jan Strzeżek. W obradach nie uczestniczył poseł Michał Wypij.
Porozumienie to partia, która powstała w 2017 roku z połączenia Polski Razem Jarosława Gowina i mniejszych środowisk. Do sierpnia 2021 roku pozostawała częścią Zjednoczonej Prawicy, a jej posłowie byli członkami klubu PiS. Wcześniej ugrupowanie opuściła część działaczy, największa grupa z Adamem Bielanem utworzyła Partię Republikańską. W grudniu 2022 roku Jarosław Gowin zrezygnował z przywództwa w Porozumieniu i został zastąpiony przez Magdalenę Srokę. Porozumienie ma w Sejmie koło parlamentarne, do którego dotąd należało 5 posłów.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/633166-rozlam-w-porozumieniu-wypij-i-strzezek-opuszczaja-partie