1 lutego weszła w życie nowelizacja, która zmienia przepisy w praktycznie wszystkich obszarach związanych z pieczą zastępczą. Te rozwiązania przyczynią się do przyspieszenia procesu deinstytucjonalizacji oraz ułatwią adopcję - powiedziała w telewizji wPolsce.pl wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Przyspieszenie procesu deinstytucjonalizacji
To jest bardzo długo oczekiwana nowelizacja. System pieczy zastępczej jest bardzo szeroki. W tym systemie mamy ośrodki adopcyjne, mamy rodziców adopcyjnych, mamy rodziny zastępcze, mamy placówki, czyli tzw. domy dziecka i mamy dzieci, które niestety czasem muszą być odebrane rodzicom naturalnym. To jest bardzo skomplikowany i wrażliwy system. Dążymy do całkowitej deinstytucjonalizacji, czyli do tego aby jak najmniej dzieci z tych, które muszą być odebrane rodzicom trafiało do placówek, czyli do domów dziecka, nawet tych małych. Chcemy, by dzieci trafiały do rodzin zastępczych i by te rodziny miały odpowiedni wsparcie i pomoc ze strony powiatów.
— mówiła minister Socha.
Zakaz tworzenia nowych domów dziecka
Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, rozwiązania służące rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej, poprawę organizacji procedur adopcyjnych, a także ułatwienie procesu adaptacji dziecka w rodzinie przysposabiającej.
Chcemy, żeby spadała liczba domów dziecka, więc wprowadzamy zakaz tworzenia nowych placówek. Osiągnęliśmy już standard 14-osobowy. Statystycznie patrząc nawet niższy, bo z danych za ubiegły rok przypadało trzynaścioro dzieci na placówkę. Zakaz zawiera klauzulę wyjątku, w który może poprosić gmina, wtedy zwraca się do wojewody o zgodę, a wojewoda ma obowiązek, i to jest nowość, zasięgnięcia opinii Rzecznika Praw Dziecka
— tłumaczyła Barbara Socha.
Według danych MRiPS w 2021 r. w pieczy zastępczej umieszczonych było 72 941 dzieci (wobec 72 063 w 2020 r.; to wzrost o 1,2 proc.). 56 656 dzieci przebywało w pieczy rodzinnej, a 16 285 dzieci w pieczy instytucjonalnej. Pod koniec 2021 r. w Polsce działały 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze. To o 100 więcej, niż w 2020 r.
Nowela wprowadza m.in. istotne przepisy dotyczące derejonizacji pieczy zastępczej. Rodziny zastępcze nie będą już zobowiązane wyłącznie do współpracy z powiatami, na terenie których mieszkają, tylko będą mogły - wobec braku chęci współpracy ze strony własnego powiatu - wybrać, z którym powiatem chcą współpracować i to od początkowego etapu kwalifikacji i szkoleń.
Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbarą Sochą, dotyczącej zmian w pieczy zastępczej:
DŁ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/632705-tylko-u-nas-sochachcemy-zeby-spadala-liczba-domow-dziecka