Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przybyli we wtorek po południu na Łotwę. W Rydze polski przywódca spotka się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Artursem Kriszjanisem Karinszem oraz przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
We wtorek prezydent i pierwsza dama najpierw spotkają się w Rydze z Polakami mieszkającymi na Łotwie, a następnie z metropolitą ryskim abp Zbigniewem Stankiewiczem.
W środę po uroczystym powitaniu polskiej pary prezydenckiej zaplanowano udział Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy w prezentacji odznaczeń państwowych. Potem prezydenci Polski i Łotwy odbędą rozmowę w „cztery oczy”, po której przewidziano obrady plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.
W południe w obecności Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa zostanie podpisany Program Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej na lata 2023-2026.
Andrzej Duda i Egils Levits złożą też kwiaty pod Pomnikiem Wolności - symbolem niepodległości państwa łotewskiego.
Spotkanie z premierem Łotwy i przewodniczącym Saeimy
W środę prezydent RP spotka się także z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem i przewodniczącym łotewskiej Saeimy Edvardsem Smiltensem.
Prezydent odwiedzi też łotewskie Muzeum Okupacji utworzone w 1993 roku. Muzeum upamiętnia okupację sowiecką (1940-1941 i 1944-1991) oraz niemiecką (1941-1944, choć część Łotwy była w rękach Niemców aż do maja 1945 roku).
W czwartek Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz łotewskimi gośćmi.
Ostatnim punktem wizyty polskiego przywódcy będzie wspólne z prezydentem Egilsem Levitsem spotkanie z przedstawicielami środowiska eksperckiego, mediów, instytucji i organizacji pozarządowych, poświęcone aktualnym wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa.
Tematy politycznych konsultacji
Według szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza, najważniejszymi zagadnieniami, jakie zostaną omówione podczas politycznych konsultacji z prezydentem Łotwy, będą kwestie związane z bezpieczeństwem, wzmacnianiem wschodniej flanki NATO, współpracą gospodarczą oraz stworzeniem mechanizmu odpowiedzialności karnej za rosyjskie zbrodnie.
To, co dla nas jest najważniejsze, to dalsza adaptacja Sojuszu do zagrożeń, które płyną z kierunku wschodniego, dalsze zmiany w zakresie obecności wojskowej, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i żołnierzy
— powiedział Przydacz. Podkreślił, że prezydent od lat zabiega o to, „by jak najwięcej Sojuszu było obecne na terytorium Polski i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej”. Minister zauważył również, że proces ten jest realizowany od szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.
Przydacz zapowiedział, że tematem rozmów na Łotwie będzie również sytuacja na Ukrainie. Szef BPM podkreślał zarówno polską, jak i łotewską aktywność w zakresie wspierania Ukrainy wobec rosyjskiej agresji; zadeklarował, że Polska i Łotwa będą aktywnie zabiegały, również na zachodzie Europy, o jak największe wsparcie dla Ukrainy.
Mamy tu duże sukcesy w ostatnich tygodniach i miesiącach, choćby kwestia baterii Patriot. To, co wydawało się dla wielu niemożliwe, zostało zrealizowane. Podobnie jeśli chodzi o koalicję pancerną - koalicję międzynarodową w zakresie przekazywania czołgów
— powiedział, dodając, że to prezydent Andrzej Duda „jako pierwszy we Lwowie zainicjował ten proces”.
Udało się przekonać wielu naszych partnerów z zachodu Europy, począwszy od oczywiście Hiszpanii, Finlandii, także i Holandia, Kanada, finalnie także i Stany Zjednoczone i Republika Federalna Niemiec
— podkreślił Przydacz.
Kolejnym ważnym tematem prezydenckiej wizyty na Łotwie - kontynuował minister - będzie współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza.
Łotwa jest tu istotnym dla nas partnerem, ta współpraca państwa regionu infrastrukturalna, energetyczna jest tu kluczowa, mając tu także i na uwadze fakt, że dziś istnieje pilna konieczność pogłębiania tej polityki dywersyfikacji. Polska zrobiła już tu wiele, będziemy wspierać także i naszych partnerów bałtyckich w dalszej synchronizacji ich systemu energo-elektrycznego do systemu europejskiego i budowanie odporności (…) w zakresie bezpieczeństwa energetycznego
— zaznaczył.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE: Wspólna deklaracja szefów MSZ Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. „Jesteśmy zdeterminowani, aby wzmacniać nasze bezpieczeństwo”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/632393-para-prezydencka-przybyla-juz-na-lotwe-sprawdz-plan-wizyty