46 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w piątek rano Straż Graniczna. SG ujawniła, że jedną z grup nielegalnych imigrantów udało się zatrzymać m.in. dzięki pomocy bariery elektronicznej.
SG poinformowała na Twitterze, że próby te miały miejsce w okolicy placówek granicznych w Kuźnicy, Mielnika, Narewki i Czeremchy.
Zdarzenia monitorowali operatorzy bariery elektronicznej - osoby zostały zatrzymane lub wycofały się w głąb Białorusi
— podała SG.
Atak na polskie patrole
Straż Graniczna poinformowała, że na odcinku placówki Straży Granicznej Czeremcha doszło do ataku na polskie patrole.
Ataki na polskie patrole na odcinku PSG Czeremcha. Wczoraj patrole Straży Granicznej zostały obrzucone kamieniami, wybito tylną szybę w samochodzie służbowym SG. W tym czasie zatrzymano grupę 15 nielegalnych imigrantów (ob. Turcji, Syrii i Afganistanu). Dwóch zatrzymanych ob. Turcji to przewodnicy. Zadaniem zatrzymanych ob. Turcji było przeprowadzenie nielegalnych imigrantów przez zieloną granicę z Białorusi do UE, przekazanie ich kurierom i powrót na stronę Białorusi
— poinformowała SG.
SG ujawniła też, że grupę nielegalnych imigrantów udało się zatrzymać m.in. dzięki pomocy bariery elektronicznej.
Minionej nocy na odcinku #PSGKuźnica służby białoruskie przywiozły grupę cudzoziemców. Miejsce wybrano z premedytacją-granicę przecinają tory i nie ma tu zapory fizycznej…ale jest bariera elektroniczna. Zdarzenie obserwowano z kilku kamer i również z #BSP. Wszyscy zostali zatrzymani
— napisano.
Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowano 1250 prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy. Natomiast od początku roku SG zatrzymała ponad 40 osób za pomocnictwo i organizację nielegalnego przekraczania granicy.
Zapora na granicy z Białorusią
Stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m powstała w 2022 roku, na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników.
Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.
Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody – wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/631928-sg-zatrzymala-grupe-imigrantowpomogla-bariera-elektroniczna