Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
Na antenie radia RFM FM wiceminister MON był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.
Więcej przychodzi, niż odchodzi
Marcin Ociepa powiedział, że „odkąd rządzi Zjednoczona Prawica zwiększa się liczba żołnierzy Wojska Polskiego, więc nawet jeśli jest więcej odejść, to jest też więcej nowych żołnierzy”.
Skupiamy się, więc na zwiększaniu liczebności - zawodowego Wojska Polskiego, terytorialnej służby wojskowej i takich mechanizmów, jak wprowadza zasadnicza dobrowolna służba wojskowa
— powiedział wiceminister Ociepa. Dodał, że przyrost liczebny chętnych w tych formacjach jest wystarczający.
Dobrowolna służba sprawdziła się
Dopytywany, czy zostanie przywrócona zasadnicza obowiązkowa służba wojskowa, wiceszef MON powiedział, że „dziś nie ma takich planów”. Zaznaczył, że „sprawdziła się zasadnicza dobrowolna służba wojskowa, ponieważ przeszkolonych zostało w ubiegłym roku ponad 16 tys. ochotników”.
To jest więcej niż zakładaliśmy
– podkreślił Ociepa.
Ten rodzaj służby cieszy się dużą popularnościom. Nie ma, więc dziś potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej
— zastrzegł wiceminister obrony narodowej. Przyznał też, że „nie ma konsensusu społecznego wokół przywracania tego rodzaju służby”.
Jak zaznaczył, „nie mamy potrzeby militaryzowania społeczeństwa, ale formowania w duchu odpowiedzialności za ojczyznę i to realizujemy”.
163 tys. żołnierzy na dzisiaj
Na pytanie o budowanie 300 tys. armii w kraju, wiceszef MON powiedział, że realizowany jest harmonogram.
Możemy mówić dziś o 163 tys. żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych, różnych rodzajów służby wojskowej. [..] Także w tym roku będziemy notować wzrost. Jaki - poczekajmy do lutego
— powiedział Ociepa. Zwrócił uwagę, że do 31 stycznia br. odejścia mogą zostać wycofane przez samych zainteresowanych.
Nawet gdyby wszyscy, którzy złożyli wypowiedzenie wytrwali w tej decyzji, to i tak będziemy mieli przyrost żołnierzy Wojska Polskiego
— powiedział Ociepa.
Lepsze warunki służby
Na pytanie o podwyżki, dodatki i korzystne naliczenia emerytalne, wyjaśnił, że decyzja w tej sprawie „wynika z tego, że chcemy docenić żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w ostatnim czasie w sposób szczególny zdali egzamin z obrony polskiej granicy, wsparcia uchodźców, ale także w sytuacjach kryzysowych związanych z klęskami żywiołowymi”.
Z drugiej strony chcemy zachęcić nowych chętnych do wstępowania do służby wojskowej
— dodał.
Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział wprowadzenie kolejnych świadczeń motywacyjnych, które mają zachęcić żołnierzy do pozostawania w służbie.
Po 15 latach służby wojskowi będą otrzymywali dodatkowe 5 proc. uposażenia oraz dodatkowo 1 proc. za każdy kolejny rok
— poinformował Błaszczak 9 stycznia. W 2023 r. wynagrodzenia żołnierzy wzrosły średnio o 676 zł i są wypłacane z wyrównaniem od stycznia.
CZYTAJ TAKŻE:
rdm/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/631889-ociepa-nie-bedzie-powrotu-do-obowiazkowej-sluzby-wojskowej