Gdybym miał powiedzieć na dzisiaj, to Koalicja Obywatelska będzie zdecydowanie za zawetowaniem nowelizacji Kodeksu Wyborczego w Senacie - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podczas prac w Senacie zostaną też zgłoszone do ustawy o Sądzie Najwyższym poprawki dotyczące spraw dyscyplinarnych.
Grodzki został zapytany w Senacie przez dziennikarzy o uchwaloną w czwartek przez Sejm nowelizację Kodeksu wyborczego.
Ograniczenie dostępu do głosowania fundamentalnym polskim prawem?
Apelujemy do koalicji rządzącej, żeby nie majstrowali przy Kodeksie, bo to może się obrócić przeciwko nim i żeby poważnie traktowali fundamentalne polskie zapisy prawa od konstytucji począwszy po ordynację wyborczą
— powiedział marszałek Senatu.
Jak podkreślił, decyzja Senatu ws. Kodeksu wyborczego zostanie podjęta po konsultacjach, zasięgnięciu opinii ekspertów i posiedzeniach komisji.
Gdybym miał powiedzieć na dzisiaj: Koalicja Obywatelska będzie zdecydowanie za zawetowaniem tej ustawy
— dodał marszałek.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in zakłada, że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego jeżeli w gminie tej „nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego”. Ponadto po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (a nie jak obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców. Zmiany te mają prowadzić, zdaniem autorów, do zwiększenie frekwencji w wyborach oraz zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność.
Realizacja „kamieni milowych” też za szybko…
Posiedzenie planarne Senatu, na którym nowelizacja ustawy o SN - jak wynika z aktualnego porządku posiedzenia na stronie Izby - jest jedynym punktem obrad, wyznaczono na wtorek 31 stycznia, na godz. 15. W poniedziałek o godz. 11 nowelą zajmą się połączone senackie Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Marszałek Grodzki w rozmowie z dziennikarzami w Senacie poinformował w piątek, że do nowelizacji składane będą poprawki.
W dużej mierze one będą podobne do tych, które były (zgłoszone przez opozycję - PAP) w Sejmie - przywracające konstytucyjność tego aktu prawnego, bo o to tak naprawdę chodzi, żeby w momencie, kiedy ustawę podpisze pan prezydent i kiedy pójdzie do Brukseli, ona będzie podlegała ocenie Komisji Europejskiej i chcemy, żeby ta ocena była dobra, żeby nie było z nią kłopotów i temu będą służyć te poprawki
—powiedział.
Pytany, czy według tych poprawek sprawy dyscyplinarne miałyby pozostać w Sądzie Najwyższym, Grodzki odpowiedział, że w Izbie Karnej Sądu Najwyższego.
Poprawka będzie mówiła o zniesieniu Izby Odpowiedzialności Zawodowej
— mówił.
Będzie też poprawka o siedmioletnim doświadczeniu sędziów orzekających (w sprawach dyscyplinarnych - PAP)
— dodał.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o SN 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/631868-obstrukcja-w-senacie-sa-nowe-zapowiedzi-grodzkiego